DZIEŃ DOBRY, JESTEM PLASTUŚ
( 07-03-2017)

         Tak zatytułowane spotkanie odbyło się w miniony czwartek w Filii nr 7. Tym razem gościliśmy dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Okazją do wizyty była 35. rocznica śmierci Marii Kownackiej, polskiej pisarki i tłumaczki, autorki m. in. „Plastusiowego Pamiętnika” i „Rogasia z Doliny Roztoki”.

Zajęcia rozpoczęła prezentacja multimedialna przedstawiająca biografię oraz twórczość Kownackiej. Dla uczestników przygotowano rozmaite zagadki i zgadywanki związane z Plastusiem - jedną z najbardziej znanych postaci w polskiej literaturze dla najmłodszych. Uczniowie wykazali się świetną znajomością przygód bohatera i jego przyjaciół mieszkających w piórniku. Nasi goście dowiedzieli się o okolicznościach powstania najsłynniejszego dzieła autorki, przypomnieli sobie także pozostałe, najbardziej znane utwory Marii Kownackiej.

zapraszamy do galerii

 Opowieść o małym ludziku z plasteliny już na stałe wpisała się do klasyki literatury dziecięcej. „Plastusiowy Pamiętnik” wciąż jest też lekturą dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Sympatyczny stworek stał się również bohaterem całej serii filmów animowanych i wielu słuchowisk radiowych. Postać stworzona przez Marię Kownacką cieszy się dużą popularnością wśród małych odbiorców, a książka opowiadająca o przygodach plastelinowego ludzika, mimo iż ukazała się przeszło 80 lat temu, nadal jest chętnie czytana przez kolejne pokolenia.

Zadaniem uczestników zajęć było ulepienie Plastusia z plasteliny i wypełnienie farbami konturu przedstawiającego bohatera. W efekcie powstały oryginalne i ciekawe prace, które ozdobiły bibliotekę. Na zakończenie dzieci obejrzały odcinek filmu animowanego o Plastusiu. Miłym urozmaiceniem spotkania były zabawy muzyczno-ruchowe oraz wspólny taniec przy piosence promującej czytelnictwo pt. „Pociąg do książki”.Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 430

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj