LITERACCY NOBLIŚCI
 (08-08-2017)

           Wystawę poświęconą laureatom Nagrody Nobla z dziedziny literatury można oglądać od zeszłego tygodnia w ostrowskiej książnicy. Na ekspozycję złożyły się pamiątki związane z życiem 28 noblistów, m. in. H. Sienkiewicza, R. Kiplinga, H. Bergsona, H. Hessego, B. Russella, S. Becketta, Cz. Miłosza, W. Szymborskiej. Wśród nich znajdziemy listy, autografy oraz fotografie z podpisami wybitnych literatów. Właścicielem prezentowanych zbiorów jest historyk i kolekcjoner Wojciech Lizak. Obecna wystawa stanowi ekspozycję czasową powstającego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie.

zapraszamy do galerii

 

Dr Wojciech Lizak - historyk, antykwariusz, kolekcjoner, autor publikacji na temat Szczecina, właściciel antykwariatu Wu-eL. Jest autorem ponad 60 wystaw, które zostały zaprezentowane w muzeach na terenie całego kraju. W swoich zbiorach posiada m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, a także grafiki Artura Grottgera.

Najcenniejszymi eksponatami są dla nas bez wątpienia dokumenty związane z życiem Henryka Sienkiewicza, wśród nich list po francusku i kartka ze sztambucha. Poza nimi także autografy i fotografie z podpisami Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Niezwykle wartościową część ekspozycji stanowią również wyjątkowe pamiątki dotyczące życia i twórczości Theodora Mommsena, Bertranda Russella i Heinricha Bölla. Autor dumny jest zwłaszcza ze zbioru pamiątek po literackich noblistach z początku XX wieku. Eksponaty gromadzone były na przestrzeni dwudziestu lat. Większość pochodzi z zachodnich aukcji, duża część zgromadzonych zdjęć została kupiona z austriackiej kolekcji. 

Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej, przy ul. Wolności 2, w holu na II piętrze. Wystawa zatytułowana „Literaccy nobliści” dostępna będzie do połowy września br.Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 337

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj