PROMOCJA DWÓCH TOMÓW WSPOMNIEŃ ARTHURA RHODE
(25-09-2017)

         W dniach 21 i 22 września br. odbyły się promocje najnowszego wydawnictwa książkowego, które ukazało się pod auspicjami Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wydawnictwem tym są dwa tomy wspomnień ewangelickiego pastora Arthura Rhode. Ukazały się one w wersji dwujęzycznej. Zawierają zarówno oryginalny tekst niemiecki, jak i jego polskie tłumaczenie. 21 września b.r. w budynku dawnego kościoła ewangelickiego w Odolanowie odbyła się promocja książki Arthura Rhode „Adelnauer Erinnerungen – Wspomnienia odolanowskie”. Dzień później w budynku głównym Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce promocja kolejnego tomu wspomnień Arthura Rhode. Były to tym razem „Ostrowoer Erinnerungen – Wspomnienia ostrowskie”, które ukazały się drukiem w formie reedycji. Pierwsze wydanie, którego nakład dawno już się wyczerpał ukazało się w roku 2008.

zapraszamy do galerii

 

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli - poza licznie przybyłymi mieszkańcami Odolanowa i okolicy - także burmistrz Odolanowa Marian Janicki, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Odolanów Jan Prokop oraz zaproszeni goście z Niemiec, a także naukowcy – germaniści z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczestników promocji powitała Małgorzata Jędrzejak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Odolanowie. Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Włodzimierz Grabowski, zapoznał przybyłych z genezą i etapami realizacji prezentowanego projektu wydawniczego. Z kolei Jarosław Biernaczyk, autor opracowania historycznego wspomnień przedstawił przybyłym postać pastora oraz scharakteryzował odolanowski tom wspomnień Arthura Rhode. Tom ten zawiera jego wspomnienia poświęcone miastu Odolanów oraz jego okolicy u schyłku XIX wieku. Autor koncentruje się w nich na historii samego Odolanowa, dziejach parafii ewangelickiej w tym mieście oraz relacjach polsko-niemieckich na terenie południowej Wielkopolski pod koniec XIX wieku. 

Kolejnym mówcą był autor przekładu wspomnień na język polski, prof. zw. dr hab. Roman Dziergwa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zapoznał uczestników z procesem translatorskim książki oraz ukazał znaczenie prezentowanych wspomnień dla badań germanistycznych nad tematyką relacji polsko-niemieckich na terenie Wielkopolski. 

Następnie wystąpił przewodniczący Rady Miasta i Gminy Odolanów Jan Prokop, który wyraził zadowolenie z ukazania się drukiem wspomnień Arthura Rhode oraz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej edycji książkowej. Wystąpienia prelegentów wywołały dyskusję osób przybyłych na spotkanie. Na zakończenie można było nabyć egzemplarz książki. 

Uczestników promocji w Ostrowie przywitał dyrektor Biblioteki Włodzimierz Grabowski. Wśród zaproszonych gości były także trzy osoby z Niemiec: Dore-Maria Bröker z Köln (wnuczka ostrowskiego pastora Friedricha Rutza), Angelika Standow z Görlitz (wnuczka pastora Bruno Fischera z Raszkowa) oraz zaprzyjaźniony z Ostrowem adwokat Ingo Becker z Hamburga. 

Ingo Becker przeczytał list z pozdrowieniem od wnuka pastora Rhode, pana Eckarta Urbana, w którym przypomniał on postać swojego dziadka oraz podziękował za zrealizowanie inicjatywy wydania wspomnień. Następnie wystąpił historyk Jarosław Biernaczyk, autor nie tylko opracowania historycznego książki, ale także tekstu poświęconego historii wspólnoty niemieckiej zamieszkującej w XVIII-XX w. Ostrów Wielkopolski. Tekst ten zamieszczony został w ostrowskim tomie wspomnień jako suplement, którego celem było przybliżenie czytelnikowi kontekstu historycznego realiów opisanych przez autora wspomnień. Tom ostrowski wspomnień Arthura Rhode zawiera jego refleksje na temat historii Ostrowa, charakterystykę dawnego Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie oraz parafii ewangelickiej w naszym mieście, a także wspomnienia autora z czasów, kiedy był w Ostrowie internowany podczas powstania wielkopolskiego. Na zakończenie swojego wystąpienia ostrowski historyk odpowiadał na pytania, które padły z sali. 

         Kolejnym mówcą był tłumacz wspomnień na język polski, prof. zw. dr hab. Roman Dziergwa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zapoznał przybyłych z genezą idei wydania w języku polskim wspomnień niemieckiego pastora, kontaktami z rodziną Arthura Rhode zamieszkałą w Niemczech, które zaowocowały zrealizowaniem projektu oraz z przebiegiem prac translatorskich, z których efektami mogą zapoznać się czytelnicy, sięgając po oba promowane tomy. Swoimi refleksjami na temat stanu badań nad historią stosunków polsko-niemieckich na terenie Wielkopolski podzielił się dr Karol Górski z Poznania. Kolejny mówca, Marek Makieła (także z Poznania) przypomniał o wydanym w roku 2003, pierwszym na gruncie polskim, ostrzeszowskim tomie wspomnień pastora Arthura Rhode. Spotkanie promocyjne zakończyła prezentacja i sprzedaż książki. Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 426

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj