FILIP SPRINGER O POLSKIEJ ARCHITEKTURZE
 (02-10-2017)

         Filip Springer - reportażysta, fotoreporter, autor  takich tytułów jak „13 pięter”, „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” - gościł w miniony wtorek w ostrowskiej Bibliotece. Spotkanie odbyło się w ramach wydarzenia „Niema Architektura – ostrowski modernizm” i to właśnie modernizm był jego motywem przewodnim. Popołudnie z Filipem Springerem przyciągnęło do ostrowskiej książnicy liczną rzeszę miłośników literatury faktu. Spotkanie poprowadził dyrektor Biblioteki Włodzimierz Grabowski.

zapraszamy do galerii

 

Zgodnie z jego tytułem punktem wyjścia do rozmowy była wydana przed czterema laty książka Springera „Wanna z kolumnadą”. To zbiór reportaży o otaczającej nas przestrzeni, w którym autor w przystępny i barwny sposób opowiada o architekturze polskich miast i miasteczek. W Bibliotece mówił m.in. o ich absurdach i realiach, chaosie panującym w planowaniu przestrzennym, a także o niezwykle ważnej potrzebie estetycznej wrażliwości. 

W swoich książkach często przedstawia indywidualne historie, a całość wzbogaca elementami reportażu prasowego i śledczego. Tej bardzo interesującej formie narracji towarzyszy również duża doza ironii i humoru. Utwory poświęca przede wszystkim miejscom i zjawiskom, a nie konkretnym osobom. Wiele z nich dotyczy problemów polskiej polityki mieszkaniowej. Jako pierwszy wprowadził do reportażu architekturę, która w jego utworach urasta do rangi głównej bohaterki. Jeden z najlepszych reportażystów młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzany autor i finalista prestiżowych polskich nagród literackich, ma już całkiem spore grono wiernych czytelników i zagorzałych fanów swojej twórczości. Na zakończenie był  czas na pytania od publiczności, pamiątkowe wpisy i autografy. Wieczór z architekturą kontynuowany był w Galerii Sztuki Współczesnej. 

Filip Springer prezentował swoje fotografie na wystawach w wielu polskich miastach. Współpracuje z największymi polskimi tytułami prasowymi. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, a obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Jego reporterskim debiutem była książka „Miedzianka. Historia znikania” (2011), która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Rok później ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, która również zebrała entuzjastyczne recenzje. Jego najnowszy zbiór reportaży nosi tytuł „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (2016) i opowiada  o życiu mieszkańców byłych miast wojewódzkich.

Organizatorami projektu „Niema Architektura – ostrowski modernizm” były: nieformalna grupa Archi B U N T, Galeria Sztuki Współczesnej i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Grupa nawiązuje swoją nazwą do twórczych grup lat 60-tych, według których misją architektów jest nie tylko budowanie, ale także poszukiwanie rozwiązania na problemy współczesnego świata. Architekturą zajmują się nie tylko w kontekście budowli, ale interesują ich również problemy przestrzeni miejskiej oraz jej indywidualnego odczuwania. Pragną łączyć przenikające się, ale też na pozór nieprzystające do siebie dziedziny sztuki oraz rozwiązywać problemy miejsc, z których pochodzą. 

 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 302

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj