PRZEMYSŁ TURYSTYCZNY BEZ TAJEMNIC
(24-11-2017)

         W miniony poniedziałek, w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Inspiracją do rozmowy był zbiór reportaży pt. „Witajcie w raju” autorstwa Jennie Dielemans, w którym znana szwedzka dziennikarka i felietonistka odsłania kulisy przemysłu turystycznego.

 

Reporterka przez trzy lata odwiedziła wiele miejsc będących celem wakacyjnych wyjazdów zachodnich turystów, m.in. Wyspy Kanaryjskie, Tajlandię, Wietnam i Karaiby. Autorka zabiera czytelnika od kraju do kraju i przedstawia przemysł turystyczny bez tajemnic, celnie punktując największe grzechy turystów. Reportaże te szokują i otwierają oczy na wiele problemów. Lekkie pióro, żywy język, barwne opisy i reporterski zmysł obserwacji powodują, że jest to lektura, którą czyta się jednym tchem. Opowieści szwedzkiej dziennikarki stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu przemysłu turystycznego na miejscową ludność i krajobraz.

Dielemans opisuje wiele zagrożeń związanych z masową turystyką, takich jak: nędza, prostytucja, korupcja i dewastacja przyrody. Zwraca również uwagę na powszechne wykorzystywanie tubylców i nastawienie wyłącznie na zysk. Omawiając tę lekturę, czytelniczki zauważyły, że obserwacje reporterki pokrywają się także z ich własnymi doświadczeniami z takich wyjazdów. Wakacje all inclusive, wycieczki z biurem podróży rzeczywiście nie mają zbyt wiele wspólnego z poznawaniem lokalnej kultury i tradycji. Wszędzie podobne do siebie hotele, zatłoczone plaże, stragany z pamiątkami i jednakowe menu. Autorka z bliska przygląda się też zwyczajom i zachowaniom turystów podczas takich wycieczek. Często wychodzą oni z założenia, że za pieniądze mogą kupić lokalny koloryt, a tubylców traktują jako jedną z atrakcji. Dziennikarka pokazuje, że pieniądze przez nich zostawiane i tak trafiają z powrotem na Zachód. Z pewnością lektura ta pozwoli z innej strony spojrzeć na świat wakacyjnych wyjazdów. To książka, którą powinien przeczytać każdy prawdziwy podróżnik. Reportaże Jennie Dielemans  prowokują do refleksji nad współczesnym światem i zastanowienia się nad wartością podróży.

A już za miesiąc w DKK spotkanie z literaturą fantasy. Omawiana będzie historyczno-fantastyczna powieść „Lux Perpetua”, ostatnia część trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.  

zapraszamy do galeriiZamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 312

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj