„PIERWSZA WODA PO KISIELU”. SPOTKANIE Z JERZYM KISIELEWSKIM
27-11-2017)

         23 listopada gościem Biblioteki był Jerzy Kisielewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, tłumacz, syn legendarnego publicysty Stefana Kisielewskiego. Autor promował swoją książkę  „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne” i podzielił się z publicznością wspomnieniami związanymi ze znanym ojcem i domem rodzinnym, w którym gościły największe osobowości polskiej kultury. 

 

To sentymentalna, zabarwiona nostalgią podróż w czasie. Osobiste wspomnienia z czasów dzieciństwa i krakowsko-warszawskiej młodości Jerzy Kisielewski często opowiadał przyjaciołom. Pamięć jednak bywa ulotna, dlatego po wielu latach postanowił przelać je na papier. Zapamiętał wiele ciekawych osób, zdarzeń, sytuacji, interesujących rozmów z najważniejszymi postaciami kultury i publicystyki. Najwięcej miejsca poświęca oczywiście legendarnemu ojcu oraz bratu - wybitnemu pianiście ze słynnego duetu „Marek i Wacek”. To właśnie im zadedykowany jest tom wspomnień. Jednocześnie jest to też obraz polskiej inteligencji ukazany od kulis, w którym czytelnik odnajdzie wiele ciepłych i ujmujących historii. W tej pełnej uśmiechu opowieści pobrzmiewają również nostalgiczne nuty. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, jaki prywatnie był Stefan Kisielewski i poczuć niezwykłą atmosferę tego domu rodzinnego. Bohaterami anegdot są czołowi przedstawiciele polskiej kultury, m.in.: Jerzy Waldorff, Sławomir Mrożek, Stanisław Różewicz, Leopold Tyrmand i Wisława Szymborska. 

Podczas spotkania w Ostrowie autor mówił także o przyjaźniach, które po ojcu odziedziczył. „Wiele osób mówi mi: Pan cały czas żył w cieniu ojca i brata. Oczywiście porównania do niego są nieuniknione. Ja jednak nigdy nie miałem kompleksów z tym związanych. To  bardzo wygodny cień.” - przyznał  z uśmiechem dziennikarz. Opowiedział też o początkach swojej dziennikarskiej drogi i przytoczył kilka zabawnych anegdot związanych z pracą w telewizji i radiu. Przez wiele lat współpracował z prasą zagraniczną. Związany był z francuską agencją prasową AFP i włoską ANSA. Był również stałym współpracownikiem Programu II Polskiego Radia, a ostatnio TVP Info, prowadzącym i wydawcą programu telewizyjnego „Kawa czy herbata”. W latach 2001-2003 był prezesem Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Dwugodzinne spotkanie zakończyło wpisywanie dedykacji, wspólne zdjęcia oraz indywidualne rozmowy z autorem. Na pamiątkę wieczoru w ostrowskiej książnicy, dziennikarz otrzymał grafikę wykonaną przez artystę Szymona Wasielaka, którą wręczył mu dyrektor Włodzimierz Grabowski. 

 

zapraszamy do galeriiZamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 280

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj