„BAGNA SĄ DOBRE DLA WSZYSTKICH”
(07-12-2017)

          5 grudnia Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim zaprosiły na wyjątkowe, 221. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą. Wtorkowe popołudnie spędziliśmy z Michałem i Tomaszem Ogrodowczykami – reżyserami cenionego dokumentu przyrodniczego pt. „Bagna są dobre!”, opowiadającego o niezwykłym bogactwie tego ekosystemu, obfitującego w wiele gatunków roślin i zwierząt. Film został nakręcony na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”.

 W czytelni Biblioteki Głównej znani filmowcy i fotograficy przyrody zaprezentowali publiczności nagradzany obraz i przedstawili krótką relację z planu, ukazującą kulisy jego powstania. Film zrealizowany został w latach 2012-2016 na zlecenie Stowarzyszenia Ptaki Polskie we współpracy z Parkiem Narodowym „Ujście Warty”, a wyprodukował go Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. W roli narratora usłyszymy Krystynę Czubównę.

Dokument w reżyserii Tomasza i Michała Ogrodowczyków zdobył  nagrodę dla najlepszego filmu edukacyjnego XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego oraz Grand Prix festiwalu FilmAT, w kategorii polskiego filmu ekologicznego.
Podczas spotkania autorzy podkreślali, że bagna są niezwykle cenne przede wszystkim dlatego, że znajduje się tam wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. To miejsce do życia dla zagrożonych gatunków ptaków błotnych i wodnych. Jeden z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych pod względem różnorodności gatunkowej ekosystem. Szczególnie pod względem ornitologicznym. Mokradła spełniają też inną ważną funkcję – oczyszczają i filtrują powietrze, glebę i wodę. Znajdujące się tam duże ilości torfu odkładają szkodliwy dwutlenek węgla. Bagna stabilizują klimat – chronią i zabezpieczają przed powodzią i suszą. Działają jak gąbka. Gdy wody jest za dużo, wchłaniają ją i magazynują, gdy dookoła jej brakuje, wtedy oddają  zgromadzone zapasy. Dlatego tak ważne jest, by te cenne obszary na nowo zaczęły tętnić życiem. Film powstał w ramach projektu przywracania wody na Polderze Północnym Parku Narodowego „Ujście Warty”. Miłośników przyrody oczarowały malownicze kadry i wizualne piękno tej opowieści.
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 322

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj