MARCIN KYDRYŃSKI O SWOICH PASJACH
(12-12-2017)

          W poniedziałkowy wieczór gościem biblioteki był Marcin Kydryński - dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, pisarz, podróżnik i fotograf. Podczas spotkania z ostrowską publicznością autor mówił o najnowszej książce pt. „Biel. Notatki z Afryki”, miłości do Lizbony, muzyce, podróżach i jednej ze swoich największych pasji, czyli fotografii. Była to opowieść z dużym dystansem do siebie i świata, okraszona sporą dawką humoru i licznymi anegdotami.

 Fotografią Marcin Kydryński zajmuje się już od ponad ćwierć wieku. 

Niegdyś współpracował z National Geographic i jako pierwszy polski fotograf miał własny okładkowy reportaż w tym czasopiśmie. Jest także laureatem nagrody Arkadego Fiedlera za album fotograficzny „Pod słońce”. Książkę „Lizbona. Muzyka moich ulic” napisał z miłości do tego miasta i jego wspaniałej, różnorodnej muzyki. Podczas spotkania radiowiec opowiadał o portugalskiej nostalgii i muzyce fado, która dla niego ma szczególny charakter. Publikacja pozwala poczuć magię i klimat tego miejsca z jego najbardziej urokliwymi uliczkami i zakątkami. Wszystko to opatrzone pięknymi fotografiami autora. Dziennikarz od lat prowadzi autorskie programy w „Trójce”, a najbardziej popularną jego audycją jest niedzielna „Siesta”, która doczekała się także wydania płytowego. Podczas swojej ponad trzydziestoletniej obecności na antenie zyskał rzesze wiernych słuchaczy. Kydryński przyznał, że audycji w radiu nie traktuje jako pracy, ale za każdym razem jest to dla niego świetna zabawa i radość z możliwości prezentowania swojej ukochanej muzyki, ulubionych utworów i wykonawców. W tym roku ukazała się „Siesta XIII” - autorska kompilacja, kolejna już odsłona kultowej audycji. Zestaw dwóch płyt zawiera bolera oraz muzykę latynoską.
Kolejnym wątkiem była oczywiście Afryka, w której dziennikarz spędził ponad dwadzieścia lat i wydana w kwietniu ubiegłego roku książka „Biel. Notatki z Afryki”. W rozmowie z Bogdanem Kafarskim radiowiec opowiedział o najtrudniejszych momentach, towarzyszącym mu w trakcie wypraw poczuciu wyobcowania i doświadczeniu człowieka z zewnątrz. Przy tej okazji nawiązał również do tytułu swojej najnowszej publikacji. Zaznaczył, że ma on wiele poziomów interpretacji. Dziennikarz podzielił się z publicznością swoimi wspomnieniami, przemyśleniami i refleksjami z podróży, podczas których odkrył różne oblicza tego fascynującego kontynentu i zobaczył niemal wszystkie jego odcienie. Nie jest to jednak przewodnik, bardziej zbiór esejów, osobistych refleksji, luźnych notatek sporządzanych „na gorąco”. Autor nie ma też nic przeciwko, by nazywać „Biel” albumem fotografii. W książce powołuje się na wielkich mistrzów reportażu, wplata ich cytaty, ale w swojej opowieści nie próbuje z nimi konkurować.
W trakcie spotkania można było zakupić płyty oraz egzemplarze omawianych książek. Na zakończenie dziennikarz otrzymał w prezencie książkę „Klemens Tomczek. Szkic biograficzny 1860-1884”, wydaną przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.  Uczestnicy tego inspirującego wieczoru skorzystali z okazji, by zadać autorowi kilka pytania, podzielić się swoimi wrażeniami i zdobyć dedykację.
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 364

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj