FANTASTYKA W NAJLEPSZYM WYDANIU
 (08-01-2018)

         Ostatnie w 2017 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w poświąteczną środę w Filii nr 2. Czytelniczki rozmawiały o historyczno-fantastycznej powieści „Lux Perpetua”, wieńczącej husycką trylogię Andrzeja Sapkowskiego, której akcja  osadzona jest w realiach średniowiecznego Śląska.

 Utwór charakteryzuje niezwykła dbałość o historyczny szczegół i najmniejsze detale. Autor przemyca ciekawostki historyczne, wplata łacińskie sentencje, a wydarzenia przedstawia realistycznie i sugestywnie. Wszystko to powoduje, że czytelnik może poczuć prawdziwy klimat epoki. Wielowątkowa akcja, barwne opisy, realistyczne wojny i bitwy, żywe dialogi i specyficzny humor, a w to wszystko wplecione oczywiście elementy fantastyki i trochę magii - za to czytelnicy najbardziej cenią prozę jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy tego gatunku. Tradycyjnie Sapkowski bawi się słowem i gra z odbiorcą. Znajdziemy tutaj charakterystyczne dla tego autora postmodernistyczne zabawy oraz liczne nawiązania do współczesności, kultury popularnej i innych tekstów kultury. Szczególną uwagę uczestniczki spotkania zwróciły na wysoki poziom warsztatowy, bogactwo porównań i epitetów, kompozycję fabuły i rozmach, z jakim zarysowane zostało tło historyczne. Podczas dyskusji o lekturze porównywały ją także z innymi powieściami polskich autorów gatunku fantasy. 

Na zakończenie klubowiczki otrzymały w podziękowaniu za całoroczną współpracę upominki w postaci książek związanych z historią naszego regionu, wydanych przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejna odsłona DKK już 22 stycznia. Tematem spotkania będzie oparta na faktach powieść Sylwii Chutnik pt. „Smutek cinkciarza”, zainspirowana historią drobnego oszusta z Trójmiasta, którego zamordował w windzie jego syn.
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 371

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj