SEKRETARZYK, TAJEMNICA I … SUKNIA Z EPOKI,
czyli o promocji książki Donaty Dominik -Stawickiej w ostrowskiej bibliotece

 (10-04-2018)

         „Tajemnica sekretarzyka, czyli z pamiętnika Poznanianki” - taki tytuł nosi powieść ostrowskiej poetki i pisarki Donaty Dominik-Stawickiej, która w dni 9 kwietnia br. gościła w czytelni Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie, zgromadziło liczną. Moderatorką wieczoru autorskiego była dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak, literaturoznawczyni, filozof i pisarka. 

 Powieść Donaty Dominik-Stawickiej jest swoistą sagą rodzinną, której losy wpisane zostały w  historię XIX wieku.  Główną bohaterką jest Anna Miśkiewicz – młoda ambitna kobieta, marząca o zwodzie lekarza,  jednak niemogąca z wielu powodów zrealizować się w takiej roli. Mimo wszystko wytrwale dąży do celu, by choć w jakimś stopniu spełnić swoje marzenia. W prywatne życie Anny wkracza przez cały czas historia – ta wielka, znana z kart podręczników, tym razem jednak poznawana  przez pryzmat radości i smutków jednej rodziny. Mamy w powieści zarówno wielkie tragedie, jak i gorące namiętności. Jest oczywiście również tytułowa „tajemnica”, ale… co najważniejsze teatrem zdarzeń staje się nasza Mała Ojczyzna – Przygodzice, Ostrów, a nawet maleńka Huta (wieś niedaleko Odolanowa). Występuje naturalnie też Poznań, co przecież sugeruje tytuł. Obok postaci fikcyjnych na kartach powieści spotykamy ważnych bohaterów historycznych: Karola Marcinkowskiego, Emilię Sczaniecką czy Dezyderego Chłapowskiego.

Pisarka opowiadała o miejscach i ludziach z wielkim zaangażowaniem, a jej występująca jako rekwizyt sukienka (uszyta na wzór prawdziwie XIX-wiecznych toalet) intrygowała uczestników  spotkania.  Znana ze swoich historycznych pasji Donata Dominik-Stawicka już niebawem zaprosi zapewne Czytelników na kolejne spotkania – wkrótce bowiem wychodzi „Błękitny mundur”, następna powieść historyczna jej autorstwa. Na  półkach księgarskich goszczą też  od pewnego czasu jej książki dla najmłodszych: „Dzieci z Lewkowca”, „Nad nami Orzeł Biały” czy wspaniała mini powieść „Michałek i skarb szwoleżerów”. Wśród obecnych na wieczorze Czytelników był Senator RP Łukasz Mikołajczyk. Poinformował on zebranych o tym, że wystąpił do Pani Prezydent Beaty Klimek z wnioskiem o nagrodę „Filar  Kultury” właśnie dla Pani Donaty Dominik-Stawickiej. Ostrów Wielkopolski może być dumny z pisarki  o takim potencjale. Czekamy na następne utwory Pani Donaty!
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 321

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj