LETNIE PODRÓŻE PO LITERATURZE
(23-07-2018)

         Wakacje to dobry czas na czytanie. Filia nr 6 poleca literaturę czeską, niemiecką i rosyjską. Skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów poznamy z reportaży M. Szczygła ,,Gottland” , który zafascynowany jest niepowtarzalną czeską kulturą, obyczajowością, humorem i sarkazmem. Ewa Want w reportażach berlińskich ,,Deutsche nasz” opisuje jak doszło do tego, że Niemcy którzy zgotowali światu okrutną wojnę, stali się dziś jednym z najbardziej otwartych społeczeństw w Europie. Współczesną  historię Rosji przybliża Arkadij Ostrowski w ,,Rosja-wielkie zmyślenie”. Polecamy również ,,Petersburg. Miasto snu” Joanny Czeczot, która prowadzi czytelnika ulicami Petersburga splatając przeszłość i teraźniejszość tego niezwykłego miasta, miasta Dostojewskiego. By zrozumieć naszych sąsiadów dobrze jest poznać historię i literaturę tych krajów.

 W literaturze czeskiej od czasów B. Hrabala i M. Kundery  warto zwrócić uwagę na takie nazwiska jak:   Prochazkova I. ,Pawlowska H.,  P. Brycz. Czytelnikom dorosłym polecamy: M. Viewegh ,,Powieść dla kobiet” oraz ,,Mężczyznę idealnego”,  dla dzieci ,,Ucieszki Cieszka” Zdenka Sveraka. Słynnego Krecika z dobranocki znają wszystkie dzieci, Pszczółkę Maję i jej przyjaciół lubią najmłodsi w wielu krajach, ale nie wszyscy wiedzą, że napisał ją już w 1912 roku niemiecki autor Waldemar Bonsels. Z klasyki dziecięcej znani są bracia Wilhelm i Jacob Grimm. Dorosłym czytelnikom  z literatury niemieckiej proponujemy „Lektora” i „Powrót do domu” B. Schlinka, ,,Wilka stepowego” H. Hess’ego, ,,Pachnidło” P. Suskinda oraz książki Philippa Vandenberga, który wiele lat przed Danem Brownem napisał kilka thrillerów z Watykanem w tle. ,, Nim nadejdzie lato” (E. M. Remarque), Boże Narodzenie można spędzić we Francji wraz Simonem bohaterem powieści sensacyjnej ,,Decyzja” autorstwa Charlotty Link. Z  literatury  rosyjskiej  miłośnikom powieści kryminalnych proponujemy ,,Kolację z zabójcą” A. Maryniny. Poszukującym swego miejsca w życiu, literacką wizję emigracyjnego losu ,,Nowy słodki styl” W. Aksionowa, obraz ludzkiego losu, absurd połączony z cynizmem  odnajdzie czytelnik w powieści Wiktora Pielewina V. ,,Empiere V”, natomiast dla wpatrzonych w księżyc odpowiednia będzie poezja Siergieja Jesienina . 

Zaproponowane tytuły przedstawicieli literatury czeskiej, niemieckiej 
oraz rosyjskiej, znajdzie czytelnik w Filii nr 6 i innych księgozbiorach Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Życzymy udanych wakacji z książką!!!
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 252

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj