WARSZTATY TEATRALNE W FILII NR 2
 (15-10-2018)

        13 października 2018 roku kolejna grupa dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim wysłuchała głośnego czytania książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Tym razem była to grupa teatralna pod wodzą Violetty Sikory, która po powitaniu przez Reginę Walotkę- kierowniczkę książnicy, zasiadła w kręgu na kolorowych, „dzierganych” krzesłach, efekcie pracy z poprzedniego tygodnia.

 Znane osobistości życia społecznego w Ostrowie: Teresa Burkietowicz- radna miejska oraz Wielisława Dankiewicz-Czajka – reżyserka teatralna przybliżyły dzieciom niezwykłą historię warszawskich drzew mirabelkowych: matki i córki oraz ludzi mieszkających w ich okolicy. Następnie padły pytania dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości sto lat temu, a w tym kontekście sytuacji ludności w Ostrowie: ich narodowości, kultury, religii, a także wyglądu naszego miasta w 1918 roku. Czy coś się zmieniło przez te sto lat? Dla narodu żydowskiego zmieniło się wszystko, o czym ze smutkiem skonstatowali wszyscy zebrani; o tym opowiada również Cezary Harasimowicz w swojej książce.…. Po takiej pogadance dzieci zaczęły przygotowywać się do etiudy teatralnej inspirowanej tekstem „Mirabelki” , a przede wszystkim ilustracjami Marty Kurzewskiej. Pod kierunkiem Violetty Sikory młodzi aktorzy zamienili się w przedwojennych mieszkańców ulicy Wałowej w Warszawie - przechadzających się w cieniu drzew, bawiących się, muzykujących, rozmawiających, załatwiających interesy, popijających herbatę w kawiarni… Wystarczyło tylko ubrać płaszcz, kapelusz, wziąć do ręki stary instrument, filiżankę czy gazetę aby przenieść się w magiczny czas… Warsztaty zakończyły się symbolicznym ćwiczeniem plastycznym według pomysłu Pauliny Dobrzyńskiej - dzieci zrobiły „zaprawy” w słoikach, swoiste kompoty i dżemy, przedstawiające marzenia drzew o spokojnym, pięknym świecie bez wojen i niesprawiedliwości, gdzie każdy może znaleźć miejsce dla siebie. 

Dwa warsztaty plastyczno-teatralne, które odbyły się w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej zostały zainspirowane przez program „Lustra Bibliotek” i wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 73

Powrót

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj