(16-02-2017)

         W związku z przypadającym 17 lutego Światowym Dniem Kota Filia nr 7 zorganizowała zajęcia kulturalno-edukacyjne związane z tymi uroczymi czworonogami. W bibliotece gościliśmy uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr  7 oraz kl. II ze Szkoły Podstawowej nr  5.  Na wstępie dzieci dowiedziały się, że w Polsce to święto obchodzone jest od 2006 roku. Aby upodobnić się do bohaterów spotkania, przy pomocy kredek do twarzy, przeistoczyły się w małe kociaki.

Kot zawsze spada na cztery łapy, koty chodzą własnymi ścieżkami, drzeć z kimś koty, nie kupuj kota w worku, nie lubią się jak pies z kotem - wiele jest przysłów i powiedzeń związanych z kotami. Wspólnie z dziećmi przypomnieliśmy sobie te najbardziej znane. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji i ciekawostek z życia tych miłych futrzaków. W trakcie zajęć naśladowali zachowania kotów, robili z papieru kocie maski, rozpoznawali znane kociaki  z bajek, pili na czas mleko przez słomkę i łapali papierowe myszki.

Podczas spotkania towarzyszyła im piosenka "Po prostu koci świat" z filmu animowanego pt. "Dziwny świat Kota Filemona".

zapraszamy do galerii

  

 (15-02-2017)

           Tradycyjnie podczas ferii zimowych dzieci i młodzież z Ostrowa i okolic miały okazję wziąć udział w zajęciach nauki gry w szachy pt. „Graj jak Kasparow”. W Filii nr 1 odbyły się trzy szachowe spotkania. Była to kolejna z licznych propozycji Biblioteki w ramach akcji BIBLIOFERIE. Mnóstwo emocji, świetna zabawa i zdrowa rywalizacja - tak w skrócie można opisać szachowe rozgrywki, które już na stałe wpisały się w biblioteczny program zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród uczestników znaleźli się miłośnicy szachów w przedziale wiekowym od 6 do 24 lat. Mogli oni przyswoić sobie teorię, analizować partie przy użyciu tablicy multimedialnej oraz rozegrać towarzyskie pojedynki. Współorganizatorem szachowych spotkań było Centrum Szachowe „Skoczek”. Wykłady prowadził mistrz FIDE Paweł Dudziński, który udzielał również uczestnikom cennych wskazówek i fachowych porad oraz czuwał nad przebiegiem wszystkich rozgrywek. Biblioteka Publiczna już od lat wspiera ostrowskie szachy, organizując w swych progach cykl turniejów o Grand Prix i Puchar Dyrektora Biblioteki (w lipcu 2017 r. będzie to już 13. cykl!) oraz feryjne zajęcia nauki „Graj jak Kasparow”.

zapraszamy do galerii

  

 (09-02-2017)

        Prawdziwe oblężenie przeżyła w minioną środę Filia nr 7. Wszystko za sprawą spektaklu Kraina z Lodu, który dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń i radości. Przedstawienie w wykonaniu artystów teatru Fantazja, inspirowane niezwykle popularnym i uwielbianym przez milusińskich na całym świecie filmem Walta Disneya, zrobiło furorę wśród małych widzów. A najlepiej może o tym świadczyć fakt, że niektórzy obejrzeli je aż dwukrotnie. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne oraz quiz, nawiązujące tematycznie do wspomnianej bajki. 

W  trakcie tego humorystycznego, ale i pouczającego spektaklu nie zabrakło wesołych zabaw muzyczno-ruchowych i wspólnego śpiewania piosenek z filmu. Zarówno dzieciom, jak i rodzicom spodobało się pozytywne przesłanie historii, opowiadającej o potędze miłości i sile rodzinnych więzi.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

          W ramach obchodów Roku Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Główna zaprasza do oglądania wystawy pt. „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”. Zawiera ona teksty poetyckie oraz wspomnienia piłsudczyków spisane w okopach podczas wojny. Ilustracją do tekstów są zdjęcia archiwalne ukazujące życie codzienne legionistów. 

 
 
 
 
 
Scenariusz wystawy: Justyna Polakowska
Opracowanie graficzne: Ewa Gołda
Realizacja: wystawypolakowska.pl
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej, przy ul. Wolności 2, w holu na I piętrze. 
 
 
 
  

 (06-02-2017)

          W świecie dinozaurów -  pod takim hasłem w Filii nr 7 odbyły się pierwsze zajęcia BIBLIOFERII. W niezwykłą podróż do prehistorycznego świata zabrał nas pasjonat i kolekcjoner figurek dinozaurów - Wiktor Szymański.

Nasz czytelnik obrazowo i interesująco opowiedział o pradawnych gadach, przybliżył ich zwyczaje oraz cechy szczególne. Omawiając rodzaje i podgatunki, Wiktor zaprezentował najciekawsze figurki ze swojej bogatej kolekcji. Swoimi zbiorami pochwalili się także pozostali miłośnicy tych tajemniczych mieszkańców Ziemi.

Jak się okazało, prehistoryczne stworzenia bardzo interesują najmłodszych i mają oni już całkiem sporą wiedzę na ich temat. Sprawdzić ją mogli podczas quizu. Jak wyglądały, dlaczego wyginęły, co było ich pokarmem, czy w Polsce mamy ich ślady, jakie zwierzęta są ich potomkami - to tylko niektóre z pytań, z jakimi mieli okazję się zmierzyć. Odpowiedzi oceniał nasz ekspert - Wiktor.

W części plastycznej spotkania, przy użyciu dużych kartonów, styropianu, bibuły, szarego papieru i folii bąbelkowej wspólnymi siłami dzieci stworzyły imponującej wielkości modele pradawnych gadów. Praca pochłonęła wszystkich bez reszty. Dużą radość i frajdę sprawiło zwłaszcza malowanie i ozdabianie papierowych dinozaurów. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (2017-02-03)

         W wypełnionej po brzegi czytelni Biblioteki Głównej, w miniony poniedziałek  (30.01.2017 r.), odbyło się spotkanie z wybitnym kompozytorem, skrzypkiem, dyrygentem, producentem muzycznym, autorem książki Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia,  Krzesimirem Dębskim. Samej muzyki było jednak tego wieczoru niewiele. To właśnie dramatyczne dzieje opisane we wspomnieniach, przemilczana zbrodnia wołyńska oraz skomplikowana historia wpływająca wciąż na relacje polsko-ukraińskie stanowiły jego motyw przewodni. Pomimo bardzo trudnej i ciężkiej tematyki, podczas całego spotkania nie zabrakło także lekkich i humorystycznych akcentów. Taka chwila wytchnienia zdecydowanie była potrzebna. Ze swadą i dowcipem Dębski opowiadał o komponowaniu muzyki współczesnej i filmowej, zdradził też swoją receptę na muzyczny przebój.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

Strona 10 z 60Pierwsza   Poprzednia   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj