(29-05-2017)

          Już po raz 17. Filia dla Dzieci i Młodzieży wyróżniła dziesięciu najlepszych czytelników minionego roku. Laureaci zostali wybrani spośród ponad dwóch tysięcy trzystu młodych pasjonatów czytania. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim największą liczbę wypożyczeń w ciągu roku oraz częstotliwość odwiedzin. Oprócz aktywności drugim ważnym kryterium jest zwracanie książek w terminie. Każdy z laureatów wykazuje również szerokie zainteresowania czytelnicze, wielką miłość do literatury i swoją pasją do książek dzieli się z innymi. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w czwartek 25 maja w Filii nr 7.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (25-05-2017)

           „Błędy wychowawcze popełniane przez rodziców” - to tytuł kolejnego spotkania zorganizowanego z okazji obchodów 65-lecia Filii nr 7. O tym, jak stać się lepszym rodzicem opowiedziała Beata Mrula - pedagog i terapeuta, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Prelekcja odbyła się we wtorek 23 maja w Filii dla Dzieci i Młodzieży. Na wstępie dowiedzieliśmy się, jakie są przyczyny błędów najczęściej popełnianych przez rodziców. Prelegentka obaliła kilka mitów dotyczących wychowania, takich jak: wymaganie od dziecka bezwzględnego posłuszeństwa, przekonanie, że pochwały psują dziecko, wyręczanie we wszystkim czy uszczęśliwianie na siłę. Przedstawiła też dziesięć kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem. Podczas gdy uczestnicy z uwagą słuchali wykładu, dzieci spędziły miło czas w wypożyczalni dla maluchów. Były gry planszowe, zabawy i głośne czytanie. Prelekcji towarzyszyła wystawa książek o tematyce pedagogicznej i psychologicznej.

zapraszamy do galerii

  

 (19-05-2017)

         W miniony wtorek wspólnie z maluchami z Przedszkola nr 16 im. Koszałka Opałka i Publicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek  świętowaliśmy urodziny Filii nr 7. Tematem przewodnim spotkania była Kicia Kocia i jej przygody. Na wstępie dzieci zostały zapoznane z historią Dziecięcej Biblioteki i obejrzały okolicznościowe wystawy. Przeczytaliśmy najnowszą część cyklu zatytułowaną „Kicia Kocia na rowerze”, w której znana kotka otrzymuje od rodziców prawdziwy rower i musi nauczyć się na nim jeździć. Choć to trudne zadanie, to Kicia Kocia tak łatwo się nie poddaje. Pogadanka na temat książki była również okazją do przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa podczas rowerowych wycieczek. Przedszkolaki wzięły udział m.in. w zabawie ruchowej przedstawiającej sygnalizację świetlną i zapoznały się z rowerowymi akcesoriami. Następnie kolorowymi serduszkami ozdobiły sukienkę Kici Koci. Dużą atrakcją było malowanie twarzy. Na zakończenie na naszych gości czekała niespodzianka - pyszny tort z Kicią Kocią. Wspólnie odśpiewaliśmy „Sto lat” i zdmuchnęliśmy świeczki na urodzinowym cieście. Było to pierwsze spotkanie w ramach obchodów 65-lecia Filii nr 7.

zapraszamy do galerii

  

 (17-05-2017)

           Tytuł ten nadawany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie – na terenie naszego województwa znajduje się bowiem aż 700 bibliotek. Ostrowska biblioteka otrzymała ten zaszczytny tytuł za swoją działalność wydawniczą w konkursie Wielkopolska Biblioteka Roku 2016.

          TEMPLUM LIBRI (Świątynia Ksiąg) wręczone zostały podczas uroczystości z okazji Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, która wczoraj, 16 maja 2017 roku, zorganizowana została w Poznaniu. Szacowny tytuł odebrał Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (11-05-2017)

         W minioną środę, 10 maja, w Forum Synagoga bibliotekarze i czytelnicy z powiatu ostrowskiego świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Ostrowie Wielkopolskim już po raz 12. nagrodziła najlepszych czytelników. Tradycyjnie wyróżnienia odebrali również pracownicy książnic z Ostrowa i powiatu ostrowskiego. W tym roku po raz pierwszy przyznano Medal Pro Libris. Kapitułą tego wyróżnienia jest Rada Programowa Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Z okazji Święta Bibliotekarzy i Bibliotek wyróżnienie specjalne Medal Pro Libris otrzymali: Anna Urbaniak i prof. zw. dr hab. Roman Dziergwa. Wręczyła je przewodnicząca Rady Biblioteki dr Małgorzata Juda-Mieloch. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

(06-05-2017)

           Sympatyczna Kicia Kocia, uwielbiana przez najmłodszych postać z niezwykle popularnej serii książek Anity Głowińskiej, była bohaterką cyklu spotkań literacko-plastycznych z elementami biblioterapii w Filii nr 7. Głównym celem zajęć było promowanie czytelnictwa i przybliżenie dzieciom zasad umożliwiających korzystanie z biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak rozpoznawać i nazywać uczucia, akceptować je i radzić sobie z różnymi emocjami. Spotkania przeprowadzono na podstawie książek „Kicia Kocia w bibliotece”, „Kicia Kocia poznaje strażaka” oraz „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia”. Maluchy uczestniczyły w zabawach integrujących grupę i dyskusji na podstawie czytanego tekstu. W części plastycznej zajęć najmłodsi kolorowali i ozdabiali Kicię Kocię oraz samodzielnie rysowali swoje rodzeństwo. Była też okazja do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej z użyciem tablicy multimedialnej i podłogi interaktywnej. W spotkaniach wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 10 oraz Przedszkola nr 16 w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi goście wykazali się bardzo dobrą znajomością przygód rezolutnej kotki i jej przyjaciół. Cykl zajęć miał na celu wprowadzenie w świat książek Anity Głowińskiej, która odwiedzi naszą bibliotekę już 16 maja. 

zapraszamy do galerii

  

(05-05-2017)

           W ubiegłym tygodniu Filia nr 2 gościła grupę teatralną z Przedszkola nr 16. Wspólnie z maluchami zorganizowano przedstawienie dla dzieci promujące czytelnictwo. Przedszkolaki zaprosiły wszystkich gości, w tym uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, do magicznego świata książek. Królowała  w nim bohaterka  - Smutna Bajka - przejęta losem postaci z bajek, o których dzieci zapomniały. Jednak wszystko odmienia wizyta małych czytelników w bibliotece, którzy przyszli właśnie po to, by odnaleźć moc historii w tym zaczarowanym miejscu. Całą etiudę zakończyła choreografia taneczna przedstawiająca uczucia i rozterki naszej bohaterki, która w ostateczności zamieniła się w Radosną Bajkę. Przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków i optymistyczne przesłanie płynące z tej opowieści bardzo spodobały się publiczności.

zapraszamy do galerii 

  

 (27-04-2017)

         24 kwietnia Filia nr 2 zaprosiła uczniów klasy V na lekcję biblioteczną poświęconą życiu i twórczości Wojciecha Bąka. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającej 23 kwietnia 2017 r. 110. rocznicy urodzin literata. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 miała również okazję wysłuchać kilku wierszy najbardziej znanego ostrowskiego poety. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się, że Wojciech Bąk jest jednym z najlepszych liryków tworzących w nurcie poezji religijnej piszących na przełomie dwudziestolecia 1919-1939 i Polski Ludowej. Miłość i tęsknota do rodzinnego miasta, Ostrowa, ma swe odbicie także w jego utworach. Twórczość ta nie ograniczała się jednak tylko do liryki religijnej (choć stanowiła bardzo istotną jej część). Znajdujemy w niej także dramaty, opowiadania i eseje. Jego udany debiut przypada na koniec lat trzydziestych. Wojna przerywa dobrą passę. Krótko po wojnie rzuca się w wir pracy, nie tylko literackiej, ale także społecznej w swoim środowisku - próby (udane) reaktywacji działalności Związku Literatów Polskich (gdzie pełnił funkcję prezesa). Jednak socrealizm, który stał się głównym i „jedynie słusznym” kierunkiem w literaturze Polski Ludowej pozbawił poetę i pisarza możliwości wydawania swojej twórczości, a co za tym idzie, skazał na „śmierć cywilną”. Ciągle prześladowany przez bezpiekę, odrzucony przez swoje literackie środowisko, bezpodstawnie zamykany w szpitalu psychiatrycznym i więzieniu - złamany na ciele i duchu, nie potrafił już podnieść się do życia. Oprócz swojego dorobku literackiego poeta zasłynął jako wielki obrońca wolności twórczej i prawdy w czasie zniewolenia.

zapraszamy do galerii

  

Strona 10 z 50Pierwsza   Poprzednia   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj