(01-12-2017)

           Z okazji przypadającego 25 listopada Dnia Kolejarza w Filii nr 7 zorganizowano zajęcia tematyczne dla przedszkolaków poświęcone kolei. Dzieci dowiedziały się, jak kiedyś wyglądała podróż pociągiem i kiedy wybudowano pierwsze linie kolejowe, wysłuchały wiersza „Lokomotywa”, uczestniczyły w zabawach ruchowych, a na koniec wykonały pracę plastyczną. W spotkaniu wzięła udział grupa „zerówkowiczów” z Przedszkola nr 11.

  Czytaj więcej...

27-11-2017)

         23 listopada gościem Biblioteki był Jerzy Kisielewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny, tłumacz, syn legendarnego publicysty Stefana Kisielewskiego. Autor promował swoją książkę  „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne” i podzielił się z publicznością wspomnieniami związanymi ze znanym ojcem i domem rodzinnym, w którym gościły największe osobowości polskiej kultury. 

  Czytaj więcej...

(24-11-2017)

         W miniony poniedziałek, w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Inspiracją do rozmowy był zbiór reportaży pt. „Witajcie w raju” autorstwa Jennie Dielemans, w którym znana szwedzka dziennikarka i felietonistka odsłania kulisy przemysłu turystycznego.

  Czytaj więcej...

(10-11-2017)

          W miniony czwartek, 9 listopada, w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego pod hasłem „I Ty zostań kumplem Mikołajka”. Wydarzenie zorganizowano z okazji 40. rocznicy śmierci René Goscinnego, autora serii humorystycznych opowiadań o przygodach małego francuskiego chłopca i jego przyjaciół. W konkursie wzięło udział blisko 190 dzieci. W części czytelniczej – 29 uczestników, w części plastycznej – 158 uczestników. Ich zadaniem było rozwiązanie krzyżówki i wypełnienie testu oraz wykonanie dowolną techniką portretu Mikołajka w godzinach otwarcia biblioteki.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

(07-11-2017)

           Pod koniec października Filię nr 2 odwiedziła grupa młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych. Uczniowie zwiedzili czytelnię i wypożyczalnię, poznali zasady korzystania z biblioteki i dowiedzieli się, na czym polega praca bibliotekarza. 

W podziękowaniu za oprowadzenie po filii, dzieci podarowały placówce swoje piękne prace, wykonane podczas warsztatów plastycznych. Ich tematem przewodnim była jesień. Pomysłowe obrazki, przedstawiające paletę kolorowych liści, kasztany, wielobarwne drzewa i największe skarby tej pory roku, przyozdobiły bibliotekę.  

Po obejrzeniu wszystkich działów i zapoznaniu się z księgozbiorem, nasi goście mieli też możliwość owijania książek w folię ochronną, z czego ochoczo skorzystali. Z pewnością zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać już niebawem w szkolnej bibliotece. Wizyta zaproszonych uczniów przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

zapraszamy do galerii

  

 (02-11-2017)

           Tematem październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była głośna powieść Wiktora Pielewina „T”. Czytelniczki rozmawiały m.in. o niezwykłym bogactwie odniesień kulturowych, literackich i filozoficznych oraz zręcznej zabawie konwencjami i motywami literackimi w utworze rosyjskiego prozaika.

W jego postmodernistycznych powieściach odnajdujemy elementy science fiction oraz liczne nawiązania do mitologii czy metafizyki. Od pierwszych stron uwagę zwraca metaliteracki charakter utworu, rozbudowana symbolika oraz postmodernistyczne gry autora. Powieść charakteryzuje zawrotne tempo akcji. Skomplikowana i zawiła fabuła zaskakuje od samego początku, a z każdą następną stroną czytelnik wkracza na kolejny poziom abstrakcji.

Surrealistyczne i absurdalne historie przeplatają się. Fikcja miesza się tutaj z rzeczywistością. Postapokaliptyczny obraz współczesnego Petersburga, XIX-wiecznej Rosji, autor łączy ze zwariowanym światem gier komputerowych. Groteskowi bohaterowie poruszają się w czasie i przestrzeni. Pielewin sprawnie gra z konwencją powieści, bawi się formą, a całość napisana jest z wielką fantazją. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

(30-10-2017)

          24 października Filię nr 1 odwiedził Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”. „Zerówkowicze” z Przedszkola nr 14 obejrzeli spektakl promujący czytelnictwo pt. „Nie  do wiary! W Bibliotece kryją się czary”. Przedstawienie w wykonaniu krakowskich aktorów miało zapoznać dzieci z bibliotecznymi zbiorami i zachęcić do częstego sięgania po książki. 

Główna bohaterka, Zosia, dzięki starej, zaczarowanej księdze zgłębia tajemnice Biblioteki, poznając magiczny świat bajek i ich niezwykłych bohaterów. „Każdy z nas zaczyna swoją przygodę z książką już w najmłodszych latach, a ulubione opowieści zostają w pamięci na zawsze. Świat bajek sprawia, że bohaterowie, o których czytamy, stają się nam bliscy. Biblioteka to dom dla wielu ciekawych historii, aby jednak docenić taką skarbnicę wiedzy, musimy ją odwiedzać, odkrywać jej tajemnice, wypożyczać książki!” - czytamy w opisie spektaklu. W trwającym 45 minut przedstawieniu wzięło udział dwóch aktorów. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek. Spektakl bardzo przypadł do gustu najmłodszym widzom, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

zapraszamy do galerii

  

(25-10-2017)

         Z okazji obchodzonego w październiku Dnia Listonosza i Światowego Dnia Poczty w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży zorganizowano zajęcia kulturalno-edukacyjne tematycznie związane z działalnością tej instytucji. Uczestnikami dwóch spotkań byli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek oraz „zerówkowicze” z Przedszkola nr 11.

Na wstępie dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami, takimi jak: znaczek pocztowy, kod pocztowy, adresat, nadawca, korespondencja, telegram, adres. W drugiej części spotkania nasi goście wzięli udział w licznych zabawach związanych z pracą poczty. Szukanie listu w butelce,  projektowanie znaczków i pocztówek, adresowanie kopert i wrzucanie ich do skrzynki – to tylko niektóre z nich. Wielką atrakcją była również możliwość przebrania się w strój listonosza. 

Muzycznym akcentem obydwóch spotkań był przebój zespołu Skaldowie pt. „Medytacje wiejskiego listonosza”. 

zapraszamy do galerii

 

  

Strona 11 z 56Pierwsza   Poprzednia   6  7  8  9  10  [11]  12  13  14  15  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj