(13-03-2017)

         Niemal 50 osób wzięło udział w quizie przygotowanym z okazji Dnia Języka Ojczystego w Filii nr 6. Konkurs pod tytułem „Najpopularniejsze Błędy Językowe” rozpoczął się 20 lutego i trwał tydzień.

Spośród wszystkich uczestników 17 osób bezbłędnie zaznaczyło prawidłowe formy wypowiedzi. Nagrody wylosowali nasi czytelnicy:  Borys i Nikodem. Wśród szczęśliwców znalazło się 10 osób. Chłopcom dziękujemy, a laureatom gratulujemy. 

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest już od osiemnastu lat. Data tego święta (21 lutego) została ustanowiona na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w obronie języka bengalskiego. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi na różnorodność językową świata oraz ochronę języków zagrożonych i ginących.

zapraszamy do galerii

 
  

 (09-03-2017)

         Dzieci z klas II Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 5 wzięły udział w zajęciach tematycznych z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie w Filii nr 7 rozpoczęła rozmowa na temat roli kobiet w społeczeństwie. 

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zawodów, jakie wykonują kobiety, czym zajmują się w domu i na jakich stanowiskach nie mogą pracować. Dzieci dowiedziały się, że ich droga do równouprawnienia była długa i skomplikowana. Następnie nasi goście rozwiązywali zagadki i przy pomocy zaprezentowanych rekwizytów odgadywali różne zawody wykonywane przez kobiety. Chłopcy otrzymali kilka wskazówek o tym, jak każdy mężczyzna powinien zachować się wobec kobiety i jakie są ich grzecznościowe powinności w stosunku do dziewczynek.

Drugoklasiści wzięli też udział w zabawie z wizerunkami najbardziej znanych kobiet pt. „Czy znasz tę kobietę?”. Kolejnym punktem zajęć była gra w szukanie swojej pary. Tym razem trzeba było wykazać się znajomością popularnych kobiet z bajek. Na zakończenie dzieci ozdabiały papierowe serduszka dla swoich sympatii i układały kwiaty z korków. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o sławnych, odważnych i silnych kobietach.

zapraszamy do galerii

  

( 07-03-2017)

         Tak zatytułowane spotkanie odbyło się w miniony czwartek w Filii nr 7. Tym razem gościliśmy dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Okazją do wizyty była 35. rocznica śmierci Marii Kownackiej, polskiej pisarki i tłumaczki, autorki m. in. „Plastusiowego Pamiętnika” i „Rogasia z Doliny Roztoki”.

Zajęcia rozpoczęła prezentacja multimedialna przedstawiająca biografię oraz twórczość Kownackiej. Dla uczestników przygotowano rozmaite zagadki i zgadywanki związane z Plastusiem - jedną z najbardziej znanych postaci w polskiej literaturze dla najmłodszych. Uczniowie wykazali się świetną znajomością przygód bohatera i jego przyjaciół mieszkających w piórniku. Nasi goście dowiedzieli się o okolicznościach powstania najsłynniejszego dzieła autorki, przypomnieli sobie także pozostałe, najbardziej znane utwory Marii Kownackiej.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (22-02-2017)

       Dzieci z Przedszkola nr 15 wzięły udział w akcji „Zaczytani” i podarowały książki małym pacjentom ostrowskiego szpitala. W imieniu przedszkolaków chorym dzieciom przekazała je dyrektor placówki wraz z pracownikami. Wybraną przez siebie lekturę z pieczątką „Zaczytani” mali pacjenci mogą zabrać ze sobą do domu.

Podczas ferii zimowych Filia nr 3 starała się umilić dzieciom pobyt w szpitalu. Bezpośrednio do ich łóżek dostarczane były książki. Polecano ciekawe, wartościowe i ładnie wydane lektury, o treści wesołej i optymistycznej, m.in. szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Do głośnego czytania zachęcano także rodziców. 

W wakacyjne środy małym pacjentom głośno czytała bibliotekarka Iwona Kopecka oraz ich opiekunowie. Milusińscy wysłuchali m. in. wybranych rozdziałów „Dzieci z Bullerbyn”, opowiadań o sympatycznej Martynce i o Franklinie, a także klasykę wierszy dla najmłodszych Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Głośne czytanie oraz podarunek w postaci książek z akcji „Zaczytani” sprawiło im ogromną radość i pozwoliło na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości.

  

 (21-02-2017)

          Filia nr 6 zaprasza czytelników do udziału  w konkursie  „Najpopularniejsze błędy językowe”. Celem quizu jest promocja języka polskiego wśród młodzieży i osób dorosłych. Konkurs organizowany jest z okazji  przypadającego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego. Można wziąć w nim udział do wtorku (28 lutego) w Filii nr 6 w godzinach otwarcia biblioteki. Zadaniem uczestników jest wybranie poprawnej formy językowej.  Spośród osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

Życzymy powodzenia!

zapraszamy do galerii

  

 (16-02-2017)

          Już po raz 14. rozstrzygnięto powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny" organizowany przez ostrowską Bibliotekę Publiczną. Uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie wydarzenia odbyło się 14 lutego w czytelni Biblioteki Głównej. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 75 utworów poetyckich od autorów z powiatu ostrowskiego. Oceniało je jury w składzie: Maria Libera - przewodnicząca, Aneta Kołodziejczyk-Trawińska i Lidia Tomala - członkinie. Po przeczytaniu wszystkich nadesłanych wierszy przyznano nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach wiekowych: najmłodsi klas I-III, najmłodsi klas IV-VI, młodzież gimnazjalna, młodzież ponadgimnazjalna oraz dorośli. 

Spośród uczniów klas I-III I nagrodę otrzymała Karolina Mądra za utwór "O zakochanej Zosi". Wyróżniono Lenę Lewicką, autorkę wiersza "Niebieskooki".

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (16-02-2017)

         W związku z przypadającym 17 lutego Światowym Dniem Kota Filia nr 7 zorganizowała zajęcia kulturalno-edukacyjne związane z tymi uroczymi czworonogami. W bibliotece gościliśmy uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr  7 oraz kl. II ze Szkoły Podstawowej nr  5.  Na wstępie dzieci dowiedziały się, że w Polsce to święto obchodzone jest od 2006 roku. Aby upodobnić się do bohaterów spotkania, przy pomocy kredek do twarzy, przeistoczyły się w małe kociaki.

Kot zawsze spada na cztery łapy, koty chodzą własnymi ścieżkami, drzeć z kimś koty, nie kupuj kota w worku, nie lubią się jak pies z kotem - wiele jest przysłów i powiedzeń związanych z kotami. Wspólnie z dziećmi przypomnieliśmy sobie te najbardziej znane. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji i ciekawostek z życia tych miłych futrzaków. W trakcie zajęć naśladowali zachowania kotów, robili z papieru kocie maski, rozpoznawali znane kociaki  z bajek, pili na czas mleko przez słomkę i łapali papierowe myszki.

Podczas spotkania towarzyszyła im piosenka "Po prostu koci świat" z filmu animowanego pt. "Dziwny świat Kota Filemona".

zapraszamy do galerii

  

 (15-02-2017)

           Tradycyjnie podczas ferii zimowych dzieci i młodzież z Ostrowa i okolic miały okazję wziąć udział w zajęciach nauki gry w szachy pt. „Graj jak Kasparow”. W Filii nr 1 odbyły się trzy szachowe spotkania. Była to kolejna z licznych propozycji Biblioteki w ramach akcji BIBLIOFERIE. Mnóstwo emocji, świetna zabawa i zdrowa rywalizacja - tak w skrócie można opisać szachowe rozgrywki, które już na stałe wpisały się w biblioteczny program zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród uczestników znaleźli się miłośnicy szachów w przedziale wiekowym od 6 do 24 lat. Mogli oni przyswoić sobie teorię, analizować partie przy użyciu tablicy multimedialnej oraz rozegrać towarzyskie pojedynki. Współorganizatorem szachowych spotkań było Centrum Szachowe „Skoczek”. Wykłady prowadził mistrz FIDE Paweł Dudziński, który udzielał również uczestnikom cennych wskazówek i fachowych porad oraz czuwał nad przebiegiem wszystkich rozgrywek. Biblioteka Publiczna już od lat wspiera ostrowskie szachy, organizując w swych progach cykl turniejów o Grand Prix i Puchar Dyrektora Biblioteki (w lipcu 2017 r. będzie to już 13. cykl!) oraz feryjne zajęcia nauki „Graj jak Kasparow”.

zapraszamy do galerii

  

Strona 11 z 49Pierwsza   Poprzednia   6  7  8  9  10  [11]  12  13  14  15  Następna   Ostatnia   

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj