(17-05-2017)

           Tytuł ten nadawany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie – na terenie naszego województwa znajduje się bowiem aż 700 bibliotek. Ostrowska biblioteka otrzymała ten zaszczytny tytuł za swoją działalność wydawniczą w konkursie Wielkopolska Biblioteka Roku 2016.

          TEMPLUM LIBRI (Świątynia Ksiąg) wręczone zostały podczas uroczystości z okazji Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, która wczoraj, 16 maja 2017 roku, zorganizowana została w Poznaniu. Szacowny tytuł odebrał Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (11-05-2017)

         W minioną środę, 10 maja, w Forum Synagoga bibliotekarze i czytelnicy z powiatu ostrowskiego świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Ostrowie Wielkopolskim już po raz 12. nagrodziła najlepszych czytelników. Tradycyjnie wyróżnienia odebrali również pracownicy książnic z Ostrowa i powiatu ostrowskiego. W tym roku po raz pierwszy przyznano Medal Pro Libris. Kapitułą tego wyróżnienia jest Rada Programowa Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Z okazji Święta Bibliotekarzy i Bibliotek wyróżnienie specjalne Medal Pro Libris otrzymali: Anna Urbaniak i prof. zw. dr hab. Roman Dziergwa. Wręczyła je przewodnicząca Rady Biblioteki dr Małgorzata Juda-Mieloch. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

(06-05-2017)

           Sympatyczna Kicia Kocia, uwielbiana przez najmłodszych postać z niezwykle popularnej serii książek Anity Głowińskiej, była bohaterką cyklu spotkań literacko-plastycznych z elementami biblioterapii w Filii nr 7. Głównym celem zajęć było promowanie czytelnictwa i przybliżenie dzieciom zasad umożliwiających korzystanie z biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się również, jak rozpoznawać i nazywać uczucia, akceptować je i radzić sobie z różnymi emocjami. Spotkania przeprowadzono na podstawie książek „Kicia Kocia w bibliotece”, „Kicia Kocia poznaje strażaka” oraz „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia”. Maluchy uczestniczyły w zabawach integrujących grupę i dyskusji na podstawie czytanego tekstu. W części plastycznej zajęć najmłodsi kolorowali i ozdabiali Kicię Kocię oraz samodzielnie rysowali swoje rodzeństwo. Była też okazja do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej z użyciem tablicy multimedialnej i podłogi interaktywnej. W spotkaniach wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 10 oraz Przedszkola nr 16 w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi goście wykazali się bardzo dobrą znajomością przygód rezolutnej kotki i jej przyjaciół. Cykl zajęć miał na celu wprowadzenie w świat książek Anity Głowińskiej, która odwiedzi naszą bibliotekę już 16 maja. 

zapraszamy do galerii

  

(05-05-2017)

           W ubiegłym tygodniu Filia nr 2 gościła grupę teatralną z Przedszkola nr 16. Wspólnie z maluchami zorganizowano przedstawienie dla dzieci promujące czytelnictwo. Przedszkolaki zaprosiły wszystkich gości, w tym uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, do magicznego świata książek. Królowała  w nim bohaterka  - Smutna Bajka - przejęta losem postaci z bajek, o których dzieci zapomniały. Jednak wszystko odmienia wizyta małych czytelników w bibliotece, którzy przyszli właśnie po to, by odnaleźć moc historii w tym zaczarowanym miejscu. Całą etiudę zakończyła choreografia taneczna przedstawiająca uczucia i rozterki naszej bohaterki, która w ostateczności zamieniła się w Radosną Bajkę. Przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków i optymistyczne przesłanie płynące z tej opowieści bardzo spodobały się publiczności.

zapraszamy do galerii 

  

 (27-04-2017)

         24 kwietnia Filia nr 2 zaprosiła uczniów klasy V na lekcję biblioteczną poświęconą życiu i twórczości Wojciecha Bąka. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającej 23 kwietnia 2017 r. 110. rocznicy urodzin literata. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 miała również okazję wysłuchać kilku wierszy najbardziej znanego ostrowskiego poety. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się, że Wojciech Bąk jest jednym z najlepszych liryków tworzących w nurcie poezji religijnej piszących na przełomie dwudziestolecia 1919-1939 i Polski Ludowej. Miłość i tęsknota do rodzinnego miasta, Ostrowa, ma swe odbicie także w jego utworach. Twórczość ta nie ograniczała się jednak tylko do liryki religijnej (choć stanowiła bardzo istotną jej część). Znajdujemy w niej także dramaty, opowiadania i eseje. Jego udany debiut przypada na koniec lat trzydziestych. Wojna przerywa dobrą passę. Krótko po wojnie rzuca się w wir pracy, nie tylko literackiej, ale także społecznej w swoim środowisku - próby (udane) reaktywacji działalności Związku Literatów Polskich (gdzie pełnił funkcję prezesa). Jednak socrealizm, który stał się głównym i „jedynie słusznym” kierunkiem w literaturze Polski Ludowej pozbawił poetę i pisarza możliwości wydawania swojej twórczości, a co za tym idzie, skazał na „śmierć cywilną”. Ciągle prześladowany przez bezpiekę, odrzucony przez swoje literackie środowisko, bezpodstawnie zamykany w szpitalu psychiatrycznym i więzieniu - złamany na ciele i duchu, nie potrafił już podnieść się do życia. Oprócz swojego dorobku literackiego poeta zasłynął jako wielki obrońca wolności twórczej i prawdy w czasie zniewolenia.

zapraszamy do galerii

  

 (24-04-2017)

           23 kwietnia 2017 r. mija 110. rocznica urodzin Wojciecha Bąka -wywodzącego się z Ostrowa poety, dramaturga, prozaika, eseisty, tłumacza. Z tej okazji młodzież z Gimnazjum nr 3, Szkoły Podstawowej „Edukator” i Szkoły Podstawowej nr 4 wzięła udział w wykładzie poświęconym literatowi. Prelekcja zatytułowana „Poeta w czasach totalitaryzmu. O Wojciechu Bąku w 110. rocznicę jego urodzin” odbyła się 20 kwietnia w Filii nr 7. Sylwetkę pisarza i jego tragiczne losy przedstawił nasz gość -  Jarosław Biernaczyk - historyk, regionalista, publicysta, nauczyciel w II LO w Ostrowie, redaktor roczników: „Nowy Promień” i „Studia Iudaica Ostroviensia”.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (18-04-2017)

          Grupa dziewcząt i chłopców ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety odwiedziła w ubiegłym tygodniu Filię nr 2. Młodzież wysłuchała pogadanki na temat historii książki. Dowiedziała się o sposobie przekazywania informacji między ludami pierwotnymi (tzw. „język symboli”), malowidłach naskalnych, które tworzyli mieszkańcy jaskiń (np. w Lascaux w Akwitanii), pierwszych próbach stworzenia alfabetu i sposobie tworzenia wyrazów (pismo węzełkowe). Uczniowie poznali petroglify, hieroglify i piktogramy oraz materiały, które kolejno służyły jako podkład do pisania (papirus, jedwab, pergamin, papier). Następnie młodzież zapoznała się z planszami mówiącymi o kolejnych okresach w dziejach książki rękopiśmiennej, czyli sprzed ery druku oraz epoki książki drukowanej, którą zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi. To właśnie on udoskonalił technikę ruchomej czcionki, co przyspieszyło upowszechnienie literatury. Grupa z ośrodka zwiedziła również czytelnię i wypożyczalnię, gdzie mogła zapoznać się z księgozbiorem filii.

  

 (12-04-2017)

          W miniony piątek w czytelni Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z Romualdem Koperskim - podróżnikiem, pisarzem, przewodnikiem i pionierem samochodowych wypraw po Syberii. Miłośnicy podróżniczych opowieści wysłuchali fascynującej, barwnej i pełnej humoru relacji, której towarzyszył pokaz wyjątkowych fotografii.

Romuald Koperski wielokrotnie przejechał Syberię wzdłuż i wszerz. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Rajdu Samochodowego Kobiet „Yekaterina” na trasie Gdańsk - Sankt Petersburg - Murmańsk oraz czterech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”. W 1998 r. odbył samotny spływ pontonem po największej syberyjskiej rzece - Lenie. W ciągu niespełna 78 dni samotnie przepłynął Atlantyk w łodzi wiosłowej. Za ten wyczyn otrzymał tytuł Podróżnika Roku 1999 i prestiżową nagrodę „Kolosa”.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

Strona 12 z 52Pierwsza   Poprzednia   7  8  9  10  11  [12]  13  14  15  16  Następna   Ostatnia   

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj