(07-04-2017)

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w Filii nr 7 i Filii nr 3 gościliśmy Justynę Bednarek, autorkę bestsellerowych opowiadań dla najmłodszych, m.in. „Pięciu sprytnych kun” i „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” - najlepszej książki dziecięcej 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka”. Uczestnikami spotkania i warsztatów plastycznych byli uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek oraz mali pacjenci ostrowskiego szpitala.

       Na wstępie autorka powiedziała kilka słów o swojej najnowszej książce, będącej kontynuacją historii wesołych skarpetek, które ruszają w świat i mają wiele nieprawdopodobnych przygód. Dzieci wysłuchały kilku rozdziałów z nowej publikacji, które przeczytała im sama pisarka. W trakcie obydwóch spotkań Justyna Bednarek opowiadała o tym, jak zaczęła pisać bajki dla małych czytelników, jak wygląda droga książki zanim trafi do ich rąk i kto oprócz autora przyczynia się do jej powstania. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (05-04-2017)

         Tak zatytułowane przedstawienie zostało wystawione z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Filii nr 2. Spektakl przygotowany przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” obejrzeli uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. „W księdze się mieści świat opowieści” to bajka promująca czytelnictwo przeznaczona dla uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej oraz przedszkolaków. „Gry komputerowe, telewizja, Internet, portale społecznościowe - to wszystko staje się coraz ciekawsze i bardzo absorbujące. Może czasem warto jednak przypomnieć sobie o miejscu, które już od dawna kryje skarbnice wiedzy i dostarcza nam wielu wspaniałych przygód. Tam, na olbrzymich regałach, spoczywają tysiące zapisanych kart, bajecznych opowieści i barwnych okładek. Mowa oczywiście o bibliotece. Może warto zatrzymać się na chwilę, otworzyć książkę i … przenieść się do miejsca prawdziwie magicznego” - czytamy w opisie spektaklu. Bohaterem przedstawienia jest króliczek, który twierdzi, że nie lubi czytać i nikt nie jest w stanie przekonać go, że warto chodzić do biblioteki. Jednak znaleziona w lesie Magiczna Księga zabiera go do świata, którego jeszcze nie znał. Wkrótce zaczyna się w nim rodzić pasja czytania, która sprawi, że również widzowie wezmą udział we wszystkich niesamowitych przygodach. „Nie pozwólmy umrzeć zapomnianym opowieściom i niech książek czytanie z nami zostanie!”

zapraszamy do galerii

  

 (03-04-2017)

         Uczestnicy rajdu bibliotecznego pod hasłem „Co wiemy o Ignacym Łukasiewiczu?” zawitali do Filii nr 7. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9, działający w kole informatyczno-przyrodniczym, wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, wysłuchali fragmentów powieści „Być jak Ignacy” autorstwa Romualda Pawlaka i obejrzeli krótki film poświęcony wybitnemu wynalazcy. Dla rajdowiczów przygotowano też wystawę książek  o tematyce przyrodniczej. Wędrując przez nasze miasto, uczniowie obserwowali zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. Przeprowadzali sondę uliczną, zadając przechodniom pytanie: „Kim był Ignacy Łukasiewicz?”. Dłuższy przystanek zrobili właśnie w Filii nr 7 Dla Dzieci i Młodzieży. Choć podczas spaceru towarzyszył im deszcz, to nie zniechęciło ich to do dalszej wędrówki. Na koniec dopytywali się o kolejną wyprawę.

zapraszamy do galerii

  

 

UWAGA

Od 3 marca zmianie ulegają godziny otwarcia Filii nr 6
sprawdź  - godziny otwarcia

 

  

 (31-03-2017)

          Piękno Doliny Baryczy na fotografiach, bogate wrażenia estetyczne, kojące odgłosy natury i nastrojowa muzyka - tego wszystkiego można było doświadczyć podczas kolejnej odsłony „Ostrowskich Spotkań z Przyrodą”. Swoje niezwykłe zdjęcia, ilustrowane podkładem muzycznym i śpiewem ptaków, zaprezentował współzałożyciel WTPK, wielki pasjonat i fotografik przyrody -  Łukasz Wróbel. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (24-03-2017)

         „Miasto Ostrów i Dobra Przygodzickie w aktach i dokumentach od XV do końca XVIII wieku.” -  to tytuł najnowszego dzieła historyka i regionalisty z Przygodzic – Wacława Kieremkampta. Książka została wydana przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i stanowi część serii wydawniczej - „Materiały Źródłowe do Dziejów Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego”. Promocja publikacji odbyła się 21 marca w Bibliotece Głównej.

To już czwarty z kolei zbiór dokumentów związanych z historią Ostrowa i Dóbr Przygodzickich opracowany przez tego autora. Znajdziemy w nim dokumenty królewskie, biskupie, akty normatywne i polecenia właściciela dóbr, inwentarze oraz dokumenty sądowo-administracyjne. Zaprezentowane w zbiorze źródłowe dokumenty i akta są bardzo zróżnicowane - zarówno co do treści - jak i co do charakteru. Ułożone są chronologicznie - zgodnie z datą ich powstania.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (20-03-2017)

         W minioną środę czytelniczki Filii nr 6 spotkały się, by przy kawie porozmawiać o kobietach, mężczyznach, literaturze i sztuce. Pretekstem do dyskusji stało się wysłuchanie fragmentów zbioru opowiadań pt. „Pani Kant i madame Hyde” naszej rodzimej autorki, Bogny Skrzypczak-Walkowiak. Z kolei prezentacja książek: „Szpieg” Paulo Coelho oraz „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię” autorstwa Marka Łuszczyny zainspirowała je do podjęcia tematu roli kobiet w wywiadzie i cenie, jaką przyszło im zapłacić za swoje działania. Przywołano też filmy „Sztuka kochania” i „Powidoki”, które niedawno gościły na ekranach kin. Wspomniane obrazy były punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak silne osobowości kobiece wpływają na kształtowanie naszego świata i codzienności. Uczestniczki wyraziły zainteresowanie kolejnymi spotkaniami.

zapraszamy do galerii

  

 (16-03-2017)

         Joanna Bator - jedna z najciekawszych polskich powieściopisarek, laureatka Nagrody Nike 2013, publicystka, antropolożka kultury i specjalistka od gender studies gościła w miniony wtorek w ostrowskiej Bibliotece. Do naszego miasta przyjechała ze swoją najnowszą powieścią „Rok królika”. Spotkanie z pisarką cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wielbiciele jej talentu czekali na nie trzy lata. We wtorkowy wieczór czytelnia Biblioteki Głównej zapełniła się więc do ostatniego miejsca. Bator opowiedziała  m. in. o początkach literackiej kariery, wspólnych elementach książek wałbrzyskich i japońskich, pobycie w Japonii, wielkim sentymencie do rodzinnego Wałbrzycha i filmie na podstawie „Ciemno, prawie noc”. Dyskusję moderowała Kornelia Ćwiklak, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni i wykładowczyni UAM.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

Strona 13 z 52Pierwsza   Poprzednia   8  9  10  11  12  [13]  14  15  16  17  Następna   Ostatnia   

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj