(14-03-2017)

         W czwartek, 9 marca, po raz kolejny - a pierwszy w tym roku - Filię nr 2 odwiedziła grupa pięciolatków z Przedszkola nr 16 im. Koszałka Opałka. 

Zwiedzając czytelnię i wypożyczalnię, dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca w bibliotece, jak korzystać z księgozbioru i gdzie szukać interesujących ich pozycji. Szczególną uwagę maluchów zwróciły regały z opowiadaniami, historyjkami i baśniami dla najmłodszych. Dlatego został przygotowany konkurs, w którym przedszkolaki miały za zadanie odgadnąć postacie z różnych bajek zaprezentowanych podczas spotkania. Dzieci oczywiście celnie trafiały, co tylko dowodzi, że milusińscy również dużo czytają. 

Na zakończenie każdy otrzymał zakładkę do książek oraz informacje o placówce.  Mamy nadzieję, że ta miła wizyta zaowocuje wieloma nowymi czytelnikami  w naszej Bibliotece.

zapraszamy do galerii

  

 (13-03-2017)

         Niemal 50 osób wzięło udział w quizie przygotowanym z okazji Dnia Języka Ojczystego w Filii nr 6. Konkurs pod tytułem „Najpopularniejsze Błędy Językowe” rozpoczął się 20 lutego i trwał tydzień.

Spośród wszystkich uczestników 17 osób bezbłędnie zaznaczyło prawidłowe formy wypowiedzi. Nagrody wylosowali nasi czytelnicy:  Borys i Nikodem. Wśród szczęśliwców znalazło się 10 osób. Chłopcom dziękujemy, a laureatom gratulujemy. 

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest już od osiemnastu lat. Data tego święta (21 lutego) została ustanowiona na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w obronie języka bengalskiego. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi na różnorodność językową świata oraz ochronę języków zagrożonych i ginących.

zapraszamy do galerii

 
  

 (09-03-2017)

         Dzieci z klas II Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 5 wzięły udział w zajęciach tematycznych z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie w Filii nr 7 rozpoczęła rozmowa na temat roli kobiet w społeczeństwie. 

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zawodów, jakie wykonują kobiety, czym zajmują się w domu i na jakich stanowiskach nie mogą pracować. Dzieci dowiedziały się, że ich droga do równouprawnienia była długa i skomplikowana. Następnie nasi goście rozwiązywali zagadki i przy pomocy zaprezentowanych rekwizytów odgadywali różne zawody wykonywane przez kobiety. Chłopcy otrzymali kilka wskazówek o tym, jak każdy mężczyzna powinien zachować się wobec kobiety i jakie są ich grzecznościowe powinności w stosunku do dziewczynek.

Drugoklasiści wzięli też udział w zabawie z wizerunkami najbardziej znanych kobiet pt. „Czy znasz tę kobietę?”. Kolejnym punktem zajęć była gra w szukanie swojej pary. Tym razem trzeba było wykazać się znajomością popularnych kobiet z bajek. Na zakończenie dzieci ozdabiały papierowe serduszka dla swoich sympatii i układały kwiaty z korków. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o sławnych, odważnych i silnych kobietach.

zapraszamy do galerii

  

( 07-03-2017)

         Tak zatytułowane spotkanie odbyło się w miniony czwartek w Filii nr 7. Tym razem gościliśmy dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Okazją do wizyty była 35. rocznica śmierci Marii Kownackiej, polskiej pisarki i tłumaczki, autorki m. in. „Plastusiowego Pamiętnika” i „Rogasia z Doliny Roztoki”.

Zajęcia rozpoczęła prezentacja multimedialna przedstawiająca biografię oraz twórczość Kownackiej. Dla uczestników przygotowano rozmaite zagadki i zgadywanki związane z Plastusiem - jedną z najbardziej znanych postaci w polskiej literaturze dla najmłodszych. Uczniowie wykazali się świetną znajomością przygód bohatera i jego przyjaciół mieszkających w piórniku. Nasi goście dowiedzieli się o okolicznościach powstania najsłynniejszego dzieła autorki, przypomnieli sobie także pozostałe, najbardziej znane utwory Marii Kownackiej.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (22-02-2017)

       Dzieci z Przedszkola nr 15 wzięły udział w akcji „Zaczytani” i podarowały książki małym pacjentom ostrowskiego szpitala. W imieniu przedszkolaków chorym dzieciom przekazała je dyrektor placówki wraz z pracownikami. Wybraną przez siebie lekturę z pieczątką „Zaczytani” mali pacjenci mogą zabrać ze sobą do domu.

Podczas ferii zimowych Filia nr 3 starała się umilić dzieciom pobyt w szpitalu. Bezpośrednio do ich łóżek dostarczane były książki. Polecano ciekawe, wartościowe i ładnie wydane lektury, o treści wesołej i optymistycznej, m.in. szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Do głośnego czytania zachęcano także rodziców. 

W wakacyjne środy małym pacjentom głośno czytała bibliotekarka Iwona Kopecka oraz ich opiekunowie. Milusińscy wysłuchali m. in. wybranych rozdziałów „Dzieci z Bullerbyn”, opowiadań o sympatycznej Martynce i o Franklinie, a także klasykę wierszy dla najmłodszych Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Głośne czytanie oraz podarunek w postaci książek z akcji „Zaczytani” sprawiło im ogromną radość i pozwoliło na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości.

  

 (21-02-2017)

          Filia nr 6 zaprasza czytelników do udziału  w konkursie  „Najpopularniejsze błędy językowe”. Celem quizu jest promocja języka polskiego wśród młodzieży i osób dorosłych. Konkurs organizowany jest z okazji  przypadającego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego. Można wziąć w nim udział do wtorku (28 lutego) w Filii nr 6 w godzinach otwarcia biblioteki. Zadaniem uczestników jest wybranie poprawnej formy językowej.  Spośród osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

Życzymy powodzenia!

zapraszamy do galerii

  

 (16-02-2017)

          Już po raz 14. rozstrzygnięto powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny" organizowany przez ostrowską Bibliotekę Publiczną. Uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie wydarzenia odbyło się 14 lutego w czytelni Biblioteki Głównej. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 75 utworów poetyckich od autorów z powiatu ostrowskiego. Oceniało je jury w składzie: Maria Libera - przewodnicząca, Aneta Kołodziejczyk-Trawińska i Lidia Tomala - członkinie. Po przeczytaniu wszystkich nadesłanych wierszy przyznano nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach wiekowych: najmłodsi klas I-III, najmłodsi klas IV-VI, młodzież gimnazjalna, młodzież ponadgimnazjalna oraz dorośli. 

Spośród uczniów klas I-III I nagrodę otrzymała Karolina Mądra za utwór "O zakochanej Zosi". Wyróżniono Lenę Lewicką, autorkę wiersza "Niebieskooki".

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (16-02-2017)

         W związku z przypadającym 17 lutego Światowym Dniem Kota Filia nr 7 zorganizowała zajęcia kulturalno-edukacyjne związane z tymi uroczymi czworonogami. W bibliotece gościliśmy uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr  7 oraz kl. II ze Szkoły Podstawowej nr  5.  Na wstępie dzieci dowiedziały się, że w Polsce to święto obchodzone jest od 2006 roku. Aby upodobnić się do bohaterów spotkania, przy pomocy kredek do twarzy, przeistoczyły się w małe kociaki.

Kot zawsze spada na cztery łapy, koty chodzą własnymi ścieżkami, drzeć z kimś koty, nie kupuj kota w worku, nie lubią się jak pies z kotem - wiele jest przysłów i powiedzeń związanych z kotami. Wspólnie z dziećmi przypomnieliśmy sobie te najbardziej znane. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji i ciekawostek z życia tych miłych futrzaków. W trakcie zajęć naśladowali zachowania kotów, robili z papieru kocie maski, rozpoznawali znane kociaki  z bajek, pili na czas mleko przez słomkę i łapali papierowe myszki.

Podczas spotkania towarzyszyła im piosenka "Po prostu koci świat" z filmu animowanego pt. "Dziwny świat Kota Filemona".

zapraszamy do galerii

  

Strona 14 z 52Pierwsza   Poprzednia   9  10  11  12  13  [14]  15  16  17  18  Następna   Ostatnia   

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj