(2015-03-17)

      W tegorocznych feryjnych zajęciach nauki gry w szachy "Graj jak Kasparow" w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej brało udział 14 uczestników. Rozpiętość wiekowa była bardo szeroka - najmłodsi z nich mieli bowiem zaledwie 5 lat, najstarsi zaś dobiegali 20. roku życia.

Dzieci dobrze się bawiły, a przy okazji uczyły zawiłości gry królewskiej.

Nad całością czuwała kierownik Filii nr 1 Iwona Morta oraz trener Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego - mistrz FIDE Paweł Dudziński.

Tradycyjnie w lipcu w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej rozgrywany będzie także cykl turniejów szachowych o "Grand Prix Biblioteki Publicznej i Puchar Dyrektora Biblioteki".

zapraszamy do galerii

  

 (2015-03-16)

      Litery, ich odkrywanie i „ożywianie” czyli przekształcanie w różne postaci, zwierzęta i przedmioty, były tematem marcowych spotkań literacko-plastycznych w Filii nr 7.

Gościliśmy aż trzy grupy dzieci z Przedszkola nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

Nie zabrakło zabaw językowych, fonetycznych z sylabami, rozwiązywania krzyżówki, piosenek o alfabecie oraz masażyków, podczas których dzieci odgadywały „pisane” na plecach litery.

Największą radość sprawiło jednak rysowanie, ozdabianie i projektowanie z liter różnych figurek i postaci. 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu książek dotyczących nauki czytania oraz prezentacja dorobku literackiego poznańskiej poetki, polonistki –  Emilii Waśniowskiej, której to w tym roku przypada 10 rocznica śmierci. Jej tomik wierszy „Imię to nie fraszka” z niezwykle ciekawymi ilustracjami Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej był inspiracją do wprowadzenia w świat liter i kreatywnej zabawy w bibliotece.

zapraszamy do galerii

 
  

 (2015-03-10)

        W piątkowe popołudnie 6 marca Biblioteka Główna zaprosiła mieszkańców miasta i powiatu ostrowskiego do Ostrowskiego Centrum Kultury na spotkanie poświęcone praktycznym tematom z zakresu mądrego gospodarowania budżetem domowym i radzenia sobie z problemami finansowymi. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, którego przedstawicielem była Justyna Stoltmann-Prędka, natomiast finansowane przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realia codzienności niosą czasami problemy z właściwym rozplanowaniem budżetu domowego. Obowiązki domowe, zawodowe, czasami brak pomysłu i możliwości oszczędzania w połączeniu z brakiem dyscypliny finansowej prowadzą do trudności finansowych. Jednakże analizując gruntownie nasz budżet domowy można tego uniknąć. O tym wszystkim w swoich wystąpieniach prezentowali zaproszeni goście: Anna Warchlewska, doktorantka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Roman Pomianowski, założyciel Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych. Jak się okazało racjonalności wydatkowania i ekonomicznego zarządzania budżetem domowym można się nauczyć.

zapraszamy do galerii

  

        To program spotkań dla rodziców szukających sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Głównym celem warsztatów jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

 

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW

  

 (2015-03-04)

        W drugim tygodniu ferii do biblioteki przybyli uczniowie z Klubu Miłośników Książek, działającego przy Szkole Podstawowej nr 9. Dzieci wraz z panią Renatą Sikorą zostały zaproszone na zajęcia biblioteczne pt. Dzieje książki. W trakcie spotkania rozwiązywano zadania dotyczące historii pisma i książki. Poznawano drogę książki od jej powstania do czytelnika. Na zakończenie zajęć uczestnicy spotkania wykonali okładki książek, które zostały wyeksponowane w bibliotece. Uczniowie również zapoznali się z zasadami korzystania z Biblioteki Publicznej i obejrzeli najciekawsze książki dla najmłodszych czytelników.

zapraszamy do galerii

 
  

 (2015-03-03)

        16 lutego 2015r. w zimowe ferie dla pacjentów chirurgii dziecięcej i pediatrii wystąpili aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa.

Przedstawiono spektakl pt. „Skradzione mądrości”- baśniową opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek. 

Mali widzowie mogli poznać Skrzata- głównego bohatera przedstawienia, który uwielbia czytać a także Sowę „symbol mądrości”, która czyta wszystkie książki.

Spektakl podkreślił rolę książek w kształtowaniu wyobraźni młodego odbiorcy. Dzieci dowiedziały się, że książki zapewniają rozrywkę, przenoszą w magiczny świat, ale także dostarczają potrzebnych informacji.

Na zakończenie zarówno aktorzy teatru „Maska” jak i bibliotekarka Iwona Kopecka podkreślając potrzebę czytania książek zachęcali do wypożyczania książek z biblioteki.

Pełne humoru przedstawienie przebiegło w miłej atmosferze i przy dużym zaangażowaniu aktorów oraz małych widzów.

zapraszamy do galerii

 
  

 (2015-02-20)

      Zimowe ferie w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży rozpoczęły się spektaklem Teatru Maska pt.” Franio Niejadek”. Przedstawienie obejrzały dzieci z Przedszkola nr 8 w Ostrowie Wielkopolskim oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej. 

Tematem było wykorzystanie przez dzieci czasu wolnego oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Przygody Frania pokazały, że przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem i zajadanie się niezdrowymi przekąskami prowadzi do wielu chorób.

zapraszamy do galerii

  

 (2015-02-18)

       Tadeusz Isakowicz-Zaleski - publicysta i historyk, ksiądz katolicki obrządku ormiańskiego i łacińskiego - kolejny raz był gościem Biblioteki im. Stefana Rowińskiego. Na spotkanie, które  odbyło się 17 lutego przybyło liczne grono osób zainteresowanych tematyką publikacji naszego gościa. Wszyscy mogli wysłuchać prelekcji na temat zapomnianego ludobójstwa Ormian w Turcji i Polaków na Ukrainie. 

 

  

Strona 39 z 58Pierwsza   Poprzednia   34  35  36  37  38  [39]  40  41  42  43  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj