(02-11-2017)

           Tematem październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była głośna powieść Wiktora Pielewina „T”. Czytelniczki rozmawiały m.in. o niezwykłym bogactwie odniesień kulturowych, literackich i filozoficznych oraz zręcznej zabawie konwencjami i motywami literackimi w utworze rosyjskiego prozaika.

W jego postmodernistycznych powieściach odnajdujemy elementy science fiction oraz liczne nawiązania do mitologii czy metafizyki. Od pierwszych stron uwagę zwraca metaliteracki charakter utworu, rozbudowana symbolika oraz postmodernistyczne gry autora. Powieść charakteryzuje zawrotne tempo akcji. Skomplikowana i zawiła fabuła zaskakuje od samego początku, a z każdą następną stroną czytelnik wkracza na kolejny poziom abstrakcji.

Surrealistyczne i absurdalne historie przeplatają się. Fikcja miesza się tutaj z rzeczywistością. Postapokaliptyczny obraz współczesnego Petersburga, XIX-wiecznej Rosji, autor łączy ze zwariowanym światem gier komputerowych. Groteskowi bohaterowie poruszają się w czasie i przestrzeni. Pielewin sprawnie gra z konwencją powieści, bawi się formą, a całość napisana jest z wielką fantazją. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

(30-10-2017)

          24 października Filię nr 1 odwiedził Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”. „Zerówkowicze” z Przedszkola nr 14 obejrzeli spektakl promujący czytelnictwo pt. „Nie  do wiary! W Bibliotece kryją się czary”. Przedstawienie w wykonaniu krakowskich aktorów miało zapoznać dzieci z bibliotecznymi zbiorami i zachęcić do częstego sięgania po książki. 

Główna bohaterka, Zosia, dzięki starej, zaczarowanej księdze zgłębia tajemnice Biblioteki, poznając magiczny świat bajek i ich niezwykłych bohaterów. „Każdy z nas zaczyna swoją przygodę z książką już w najmłodszych latach, a ulubione opowieści zostają w pamięci na zawsze. Świat bajek sprawia, że bohaterowie, o których czytamy, stają się nam bliscy. Biblioteka to dom dla wielu ciekawych historii, aby jednak docenić taką skarbnicę wiedzy, musimy ją odwiedzać, odkrywać jej tajemnice, wypożyczać książki!” - czytamy w opisie spektaklu. W trwającym 45 minut przedstawieniu wzięło udział dwóch aktorów. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek. Spektakl bardzo przypadł do gustu najmłodszym widzom, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

zapraszamy do galerii

  

(25-10-2017)

         Z okazji obchodzonego w październiku Dnia Listonosza i Światowego Dnia Poczty w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży zorganizowano zajęcia kulturalno-edukacyjne tematycznie związane z działalnością tej instytucji. Uczestnikami dwóch spotkań byli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek oraz „zerówkowicze” z Przedszkola nr 11.

Na wstępie dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami, takimi jak: znaczek pocztowy, kod pocztowy, adresat, nadawca, korespondencja, telegram, adres. W drugiej części spotkania nasi goście wzięli udział w licznych zabawach związanych z pracą poczty. Szukanie listu w butelce,  projektowanie znaczków i pocztówek, adresowanie kopert i wrzucanie ich do skrzynki – to tylko niektóre z nich. Wielką atrakcją była również możliwość przebrania się w strój listonosza. 

Muzycznym akcentem obydwóch spotkań był przebój zespołu Skaldowie pt. „Medytacje wiejskiego listonosza”. 

zapraszamy do galerii

 

  

(20-10-2017)

          Od czwartku na ostrowskim rynku działa „Biblioteka Pod Aniołem”. Nieczynne budki telefoniczne mają nową funkcję i służą do bookcrossingu – nieodpłatnego przekazywania i wymiany książek. Gospodarzem obiektu jest Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Otwarcie nietypowej wypożyczalni odbyło się 19 października. „Idea Biblioteki Pod Aniołem jest prosta: Weź książkę i zostaw książkę. Budki telefoniczne świetnie wpasowują się w klimat naszego ostrowskiego rynku. A jeszcze piękniej zostały nazwane. Wybraliśmy to szczególne miejsce, stąd też nazwa projektu. W pobliżu stoi kamienica z aniołem, obok Apteka Pod Aniołem. Mam nadzieję, że wszystko to spowoduje, że książki będą miały tutaj swój nowy dom, a stare budki telefoniczne zyskają drugie życie. Jestem przekonana o tym, że książki będą krążyły, ostrowianie chętnie będą je stąd zabierali, ale i przynosili. Wychodzimy w przestrzeń publiczną, wychodzimy z książką do mieszkańców, aby jeszcze bardziej propagować czytelnictwo.” - mówiła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (13-10-2017)

         W minione wakacje Filia nr 6 zorganizowała dla dzieci konkurs plastyczny pod tytułem Ostrów Wielkopolski - moje miasto. Do udziału w nim zgłoszono piętnaście prac. Rysunki przedstawiały park miejski, ostrowskie Piaski, basen oraz place zabaw i osiedla. Z wykonanych prac wynika, że najmłodsi bardzo lubią aktywnie spędzać czas. Wszystkie obrazki zostały wyróżnione i ozdobiły Bibliotekę. W piątek, 6 października w Filii nr 6 odbyło się podsumowanie konkursu. Tego dnia  młodzi artyści oraz ich rodzice i opiekunowie licznie przybyli do Biblioteki. Mogli podziwiać wyróżnione prace oraz zorganizowaną  z tej okazji wystawę literatury regionalnej, dotyczącej historii naszego miasta. Ekspozycję można oglądać do 11 listopada. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wysłuchali legendy o herbie Ostrowa, a dzieciom wręczono nagrody za uczestnictwo w konkursie.

zapraszamy do galerii

  

(10.10.2017)

          Na jego piosenkach wychowały się całe pokolenia. Jest autorem tekstów do wielu niezapomnianych przebojów, współpracował z najlepszymi polskimi kompozytorami i wokalistami muzyki rozrywkowej. W trakcie swojej wieloletniej kariery napisał ich ponad 1000. I wciąż tworzy nowe. Jacek Cygan spotkał się z ostrowską publicznością w czytelni Biblioteki Głównej. Podczas niemal dwugodzinnej rozmowy opowiadał m.in. o tym, jak i kiedy rodzą się najlepsze pomysły, czy istnieje coś takiego jak przepis na przebój i co sprawia, że dany utwór staje się hitem lub odchodzi w zapomnienie. Uznany tekściarz i wielki poeta polskiej piosenki zdradził też czytelnikom kulisy pracy nad swoimi książkami i opowiedział o literackim debiucie. Wieczór poprowadził dyrektor Biblioteki Włodzimierz Grabowski.

zapraszamy do galerii 

  Czytaj więcej...

 (09-10-2017)

          Dzieci przebywające podczas wakacji w ostrowskim szpitalu mogły na chwilę zapomnieć o chorobie i spędzić czas w kreatywny i przyjemny sposób. W lipcu i sierpniu Filia nr 3 zorganizowała dla nich ciekawe zajęcia i akcje czytelnicze. Pragnąc umilić małym pacjentom pobyt w szpitalu, bibliotekarka Filii nr 3 dostarczała książki bezpośrednio do ich łóżek. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w okresie wakacyjnym odbywało się również głośne czytanie. Pod koniec miesiąca najmłodsi mieli okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych pod okiem Natalii Talarek-Oswald.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (02-10-2017)

         Filip Springer - reportażysta, fotoreporter, autor  takich tytułów jak „13 pięter”, „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” - gościł w miniony wtorek w ostrowskiej Bibliotece. Spotkanie odbyło się w ramach wydarzenia „Niema Architektura – ostrowski modernizm” i to właśnie modernizm był jego motywem przewodnim. Popołudnie z Filipem Springerem przyciągnęło do ostrowskiej książnicy liczną rzeszę miłośników literatury faktu. Spotkanie poprowadził dyrektor Biblioteki Włodzimierz Grabowski.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

Strona 4 z 48Pierwsza   Poprzednia   1  2  3  [4]  5  6  7  8  9  10  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj