(2013-11-12)

       „Podróż ku wartościom czyli poszukujemy i odkrywamy wartości” to cykl zajęć biblioterapeutycznych, którego celem jest przybliżenie dzieciom wartości uniwersalnych jak szacunek, tolerancja, przyjaźń. 

Gośćmi biblioteki byli uczniowie kl. II B ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. Na podstawie opowiadań Beaty Andrzejczuk Papieskie opowiastki familijne, dyskutowaliśmy na temat trudności w kontaktach z rówieśnikami. Zadaniem klasy było wskazanie dobrych zachowań, które pozwalają na to, by być dobrym kolegą. 

Celem spotkania było też ukazanie postaci Jana Pawła II jako autorytetu dla młodych oraz utrwalenie Jego pamięci.

zapraszamy do galerii

  

 (2013-10-29)

        W piątek, 25 października 2013 w Czytelni Biblioteki Głównej miało miejsce spotkanie z kolejnym dziennikarzem i reportażystą. 

Mariusz Szczygieł, kojarzony ze stacją Polsat, przedstawił uczestnikom swoją pasję, jaką są Czechy. To jego ulubiony temat, zgłębia historię tego kraju, fascynuje go niezwykle melodyjny język narodu czeskiego. Jego działalność na rzecz polepszenia relacji polsko – czeskich zaowocowała w 2011 nagrodą Fundacji Polcul. Poza tym gość zdradził tajniki sztuki reportażu oraz poruszył problem specyfiki pracy dziennikarza.

Moderatorem spotkania była dr Kornelia Ćwiklak, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

 zapraszamy do galerii

  

 (2013-10-28)

       Uczniowie S.P. Edukator wraz z nauczycielką Małgorzatą Solarską zaprosili uczniów klas I-III S.P. nr 4 na przedstawienie „Kopciuszek”. Inscenizacja była zwieńczeniem obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Wszystkich zachwyciła piękna scenografia, kostiumy i gra młodych aktorów. Dzieci z wypiekami na twarzach śledziły przebieg spektaklu. 

Okazało się, że starsze dzieci dla swoich młodszych kolegów potrafią zorganizować coś naprawdę inspirującego i przyciągającego uwagę. Z kolei młodsi doceniają wysiłek starszych i trud włożony w proces przygotowania projektu (tutaj – przedstawienia).

 zapraszamy do galerii

  

 (2013-10-28)

       14 października przypada 87 rocznica ukazania się pierwszego wydania książki A.A. Milne’a „Kubuś Puchatek”. Z tej okazji Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży gościła 5-latków z Przedszkola Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim.

   Święto ulubionego przez dzieci misia ma zachęcić najmłodszych do lektury tej ponadczasowej książki oraz do częstszych kontaktów z literaturą.

     Po przybliżeniu dzieciom historii powstania postaci Kubusia Puchatka, nie zabrakło układania puzzli, kolorowania tortów, zabaw muzycznych i zręcznościowych oraz podpisania paktu przyjaźni z bohaterem dnia. Największą atrakcją dla młodych czytelników był tort z wizerunkiem misia o małym rozumku.

 zapraszamy do galerii

  

 (2013-10-23)

    We wtorek 22 października 2013- na zaproszenie prezydenta Jarosława Urbaniaka – Biblioteka Publiczna im Stefana Rowińskiego gościła w Synagodze  znanego dziennikarza TV  Bogdana Rymanowskiego. Okazją do spotkania była książka Bogdana Rymanowskiego „Ubek. Wina i skrucha.” wydana w  poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka .Licznie zgromadzeni czytelnicy zadawali pytania głównie związane z treścią omawianej książki. Na spotkanie przybyli także dziennikarze gazetek szkolnych z którymi współpracuje Biblioteka .Zaproszony gość poświęcił specjalną część spotkania  młodym adeptom rzemiosła dziennikarskiego udzielając im wywiadów. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami czytelników z autorem.

  

 (2013-10-18)

 

       We wrześniu i październiku odbyły się trzy zajęcia z elementami biblioterapii na podstawie serii książek o żółwiu Franklinie. Spotkania te mają uczyć przestrzegania zasad, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwijania umiejętności pracy w grupie a także zawiązywania przyjaźni. 

Dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek, Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 8 w Ostrowie Wielkopolskim po zapoznaniu się z funkcjonowaniem biblioteki, układały puzzle związane z treścią bajki, klasyfikowały zwierzęta, poznały ciekawostki dotyczące żółwi. Nie zabrakło zagadek dźwiękowych, tańców integracyjnych oraz kolorowanek z wizerunkiem bohatera spotkania. 

Przedszkolaki już teraz oczekują na kolejną grudniową przygodę z Franklinem. Tematem zajęć będą przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. 

 

zapraszamy do galerii

  

 (2013-10-11)

   

    Spotkanie z ostrowianinem Michałem Jarneckim, autorem książki Stefan Szolc-Rogoziński, okazało się ciekawym i sympatycznym doświadczeniem dla miłośników przygody i egzotycznych podróży. 

    Michał Jarnecki, nauczyciel, historyk, globtroter a przede wszystkim ostrowianin z pasją opowiadał o swoich podróżach jak również o wyprawie do Afryki, jaką odbyli Stefan Szolc-Rogoziński i jego przyjaciel Klemens Tomczek. Czytelnikom spoza regionu przybliżył postacie tytułowego bohatera oraz wspomnianego już Klemensa Tomczeka. 

Atmosfera spotkania i zaangażowanie autora sprawiły, że ze strony uczestników pojawiły się liczne pytania, rozpoczynające ciekawą dyskusję. Początkujący podróżnicy dowiedzieli się m.in., co jest najważniejsze w przygotowaniach do wyprawy oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas obcowania z innymi kulturami. Michał Jarnecki chętnie i szczegółowo odpowiadał na zadawane pytania, dzieląc się swoim zamiłowaniem do świata oraz zarażając swoją pasą tych, którzy jeszcze nie odkryli w sobie „żyłki” globtrotera.

Na spotkaniu obecny był również prof. Krzysztof Walczak, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które wydało tę niezwykle ciekawą pozycję.

    Po spotkaniu chętni czytelnicy mogli zakupić książkę i otrzymać autograf od Michała Jarneckiego. 

  

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU

 

  

Strona 44 z 53Pierwsza   Poprzednia   39  40  41  42  43  [44]  45  46  47  48  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj