(2013-09-10)

    1 września 2013 r., w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w czytelni Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, odbyła się oficjalna promocja książki „Szachy wojenne 1939-1945. War chess” (P. Dudziński, konsultacja naukowa: T. Lissowski i prof. dr hab. T. Wolsza). Patronat nad wydawnictwem objął m. in. prezes PZSzach Tomasz Delega i wiceprezes PZSzach Andrzej Modzelan.

Spotkanie połączone było z serią wykładów historycznych na tematy szachowe. Gości przywitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim Włodzimierz Grabowski oraz autor książki Paweł Dudziński.

Pierwszym z prelegentów był Henryk Konaszczuk z Zabrza, który przedstawił zgromadzonym sylwetkę Pawła Mroza alias Paula Mrossa. Mross był już bohaterem artykułu H. Konaszczuka w 2004 r., kiedy to niemieckie tłumaczenie opracowania opublikowane zostało m. in. na popularnym portalu Chessbase. Obecnie pan Henryk pracuje nad cennym dziełem stanowiącym kompilację biogramów szachistów – naukowców. Mamy tutaj na myśli profesorów uniwersyteckich, pracowników ośrodków badawczych, psychologów czy humanistów. Miejmy nadzieję, iż wkrótce doczekamy się finalizacji tegoż projektu.

zapraszamy do galerii

 
  Czytaj więcej...

 (2013-09-09)

   Podczas wakacji Biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci najmłodszych, które odbywały  się w lipcu. Zabawy przebiegały pod hasłem „Wakacyjne gotowanie i podróżowanie w bibliotece”. Uczestnicy zajęć mogli samodzielnie wykonać potrawy z ciastek i wafli, rozwiązywać zagadki i rebusy. Dzieci poznały rodzaje map, same zrobiły mapę swojego terenu. Dowiedziały się również o sekretach zapisów na starych mapach. Na ostatnich zajęciach można było zagrać w gry komputerowe i planszowe. Spotkania biblioteczne były okazją do spędzenia przez dzieci wakacyjnego czasu w sposób twórczy i interesujący.

 zapraszamy do galerii

  

 (2013-07-30)

We wszystkie środy sierpnia w Czytelni Biblioteki Głównej odbywał się kurs dla osób nie potrafiących posługiwać się komputerem. Zainteresowanie było duże, jednak z powodu ograniczonych miejsc nie wszyscy chętni mogli skorzystać z tej propozycji. W ramach zajęć uczestnicy poznali podstawy jego obsługi, tj.: budowa komputera, środowisko Windows, wybrane zagadnienia z zakresu edycji tekstu, zakładanie konta mailowego, poruszanie się po Internecie. Na ostatnich zajęciach każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia kursu.

zapraszamy do galerii

  

 (2013-08-29)

    Rok 2013 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypadają sześćdziesiąta rocznica śmierci poety i stulecie poetyckiego debiutu.

    W każdą środę lipca chorym dzieciom-pacjentom szpitala w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wiersze Juliana Tuwima czytała bibliotekarka Iwona Kopecka.

Dzieci chętnie słuchały najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima. Czytano m.in. Lokomotywę, Abecadło, Słonia Trąbalskiego, Okulary, Ptasie radio.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (2013-08-27)

       Tegoroczne wakacje w bibliotece upłynęły naszym najmłodszym czytelnikom na podróżowaniu po krajach Europy. Odbyły się cztery spotkania, na których dzieci poznały takie państwa jak: Włochy, Hiszpania, Francja i Grecja.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (2013-06-21)

      Na Powiatowy Konkurs Literacki „Superksiążka”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, wpłynęło 25 prac.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, umożliwienie zainteresowanym uczestnikom krytycznego wypowiedzenia się na temat przeczytanej książki.

  Czytaj więcej...

 (2013-06-18)

      W Filii Nr 3, w ramach akcji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, 5 czerwca 2013 odbyło się przedstawienie dla małych pacjentów szpitala.

Jest to jeden ze sposobów przybliżenia dzieciom bohaterów literackich i zachęcenia do czytania książek.

Koło Biblioteczne ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim pod kierunkiem pani Ewy Kowalskiej, zaprezentowało dzieciom z oddziału pediatrii inscenizację pt. „O krasnalu, który mieszkał w lesie”. To już kolejne tradycyjne spotkanie tego koła bibliotecznego z chorymi dziećmi.

Scenki z przedstawienia były wskazówką dla dzieci, jak postępować i zachowywać się w lesie. 

Mali widzowie z zainteresowaniem i z uśmiechem na twarzy śledzili przygody Krasnala, Kasi, Plastusia, Muchomora i Drozda.

Teatrzyk z pięknymi dekoracjami sprawił wiele radości małym pacjentom szpitala oraz ich opiekunom i został nagrodzony brawami. 

Na zakończenie spotkania bibliotekarka Iwona Kopecka zachęciła do zapoznania się z wystawką książek dla dzieci i do wypożyczania książek w bibliotece w szpitalu.

Zapraszamy do galerii

  

 (2013-06-17)

     Ewa Chotomska, córka Wandy Chotomskiej, pisarka, autorka licznych tekstów piosenek. Tym razem odwiedziła Filię Nr 1. Autorka na spotkaniu opowiadała o swojej  mamie , pracy w telewizji, o pisaniu tekstów piosenek i zwierzętach psie i chomiku. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z klas 1 i 2 Szkoły Podstawowej Nr 11.

Pisarka, była ubrana w strój Ciotki Klotki z programu telewizyjnego TIK- TAK, co wzbudziło entuzjazm  wśród uczestników. Dzieci świetnie się bawiły, brały udział w konkursach i zagadkach, które były nagradzane słodkościami, śpiewały również piosenki jej autorstwa .

Po spotkaniu, które przebiegło w sympatycznej atmosferze, dzieci mogły nabyć książki z dedykacją autorki.

Zapraszamy do galerii

  

Strona 45 z 53Pierwsza   Poprzednia   40  41  42  43  44  [45]  46  47  48  49  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj