(2013-10-18)

 

       We wrześniu i październiku odbyły się trzy zajęcia z elementami biblioterapii na podstawie serii książek o żółwiu Franklinie. Spotkania te mają uczyć przestrzegania zasad, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwijania umiejętności pracy w grupie a także zawiązywania przyjaźni. 

Dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek, Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 8 w Ostrowie Wielkopolskim po zapoznaniu się z funkcjonowaniem biblioteki, układały puzzle związane z treścią bajki, klasyfikowały zwierzęta, poznały ciekawostki dotyczące żółwi. Nie zabrakło zagadek dźwiękowych, tańców integracyjnych oraz kolorowanek z wizerunkiem bohatera spotkania. 

Przedszkolaki już teraz oczekują na kolejną grudniową przygodę z Franklinem. Tematem zajęć będą przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. 

 

zapraszamy do galerii

  

 (2013-10-11)

   

    Spotkanie z ostrowianinem Michałem Jarneckim, autorem książki Stefan Szolc-Rogoziński, okazało się ciekawym i sympatycznym doświadczeniem dla miłośników przygody i egzotycznych podróży. 

    Michał Jarnecki, nauczyciel, historyk, globtroter a przede wszystkim ostrowianin z pasją opowiadał o swoich podróżach jak również o wyprawie do Afryki, jaką odbyli Stefan Szolc-Rogoziński i jego przyjaciel Klemens Tomczek. Czytelnikom spoza regionu przybliżył postacie tytułowego bohatera oraz wspomnianego już Klemensa Tomczeka. 

Atmosfera spotkania i zaangażowanie autora sprawiły, że ze strony uczestników pojawiły się liczne pytania, rozpoczynające ciekawą dyskusję. Początkujący podróżnicy dowiedzieli się m.in., co jest najważniejsze w przygotowaniach do wyprawy oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas obcowania z innymi kulturami. Michał Jarnecki chętnie i szczegółowo odpowiadał na zadawane pytania, dzieląc się swoim zamiłowaniem do świata oraz zarażając swoją pasą tych, którzy jeszcze nie odkryli w sobie „żyłki” globtrotera.

Na spotkaniu obecny był również prof. Krzysztof Walczak, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które wydało tę niezwykle ciekawą pozycję.

    Po spotkaniu chętni czytelnicy mogli zakupić książkę i otrzymać autograf od Michała Jarneckiego. 

  

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU

 

  

 (2013-09-10)

    1 września 2013 r., w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w czytelni Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, odbyła się oficjalna promocja książki „Szachy wojenne 1939-1945. War chess” (P. Dudziński, konsultacja naukowa: T. Lissowski i prof. dr hab. T. Wolsza). Patronat nad wydawnictwem objął m. in. prezes PZSzach Tomasz Delega i wiceprezes PZSzach Andrzej Modzelan.

Spotkanie połączone było z serią wykładów historycznych na tematy szachowe. Gości przywitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim Włodzimierz Grabowski oraz autor książki Paweł Dudziński.

Pierwszym z prelegentów był Henryk Konaszczuk z Zabrza, który przedstawił zgromadzonym sylwetkę Pawła Mroza alias Paula Mrossa. Mross był już bohaterem artykułu H. Konaszczuka w 2004 r., kiedy to niemieckie tłumaczenie opracowania opublikowane zostało m. in. na popularnym portalu Chessbase. Obecnie pan Henryk pracuje nad cennym dziełem stanowiącym kompilację biogramów szachistów – naukowców. Mamy tutaj na myśli profesorów uniwersyteckich, pracowników ośrodków badawczych, psychologów czy humanistów. Miejmy nadzieję, iż wkrótce doczekamy się finalizacji tegoż projektu.

zapraszamy do galerii

 
  Czytaj więcej...

 (2013-09-09)

   Podczas wakacji Biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci najmłodszych, które odbywały  się w lipcu. Zabawy przebiegały pod hasłem „Wakacyjne gotowanie i podróżowanie w bibliotece”. Uczestnicy zajęć mogli samodzielnie wykonać potrawy z ciastek i wafli, rozwiązywać zagadki i rebusy. Dzieci poznały rodzaje map, same zrobiły mapę swojego terenu. Dowiedziały się również o sekretach zapisów na starych mapach. Na ostatnich zajęciach można było zagrać w gry komputerowe i planszowe. Spotkania biblioteczne były okazją do spędzenia przez dzieci wakacyjnego czasu w sposób twórczy i interesujący.

 zapraszamy do galerii

  

 (2013-07-30)

We wszystkie środy sierpnia w Czytelni Biblioteki Głównej odbywał się kurs dla osób nie potrafiących posługiwać się komputerem. Zainteresowanie było duże, jednak z powodu ograniczonych miejsc nie wszyscy chętni mogli skorzystać z tej propozycji. W ramach zajęć uczestnicy poznali podstawy jego obsługi, tj.: budowa komputera, środowisko Windows, wybrane zagadnienia z zakresu edycji tekstu, zakładanie konta mailowego, poruszanie się po Internecie. Na ostatnich zajęciach każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia kursu.

zapraszamy do galerii

  

 (2013-08-29)

    Rok 2013 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypadają sześćdziesiąta rocznica śmierci poety i stulecie poetyckiego debiutu.

    W każdą środę lipca chorym dzieciom-pacjentom szpitala w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wiersze Juliana Tuwima czytała bibliotekarka Iwona Kopecka.

Dzieci chętnie słuchały najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima. Czytano m.in. Lokomotywę, Abecadło, Słonia Trąbalskiego, Okulary, Ptasie radio.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (2013-08-27)

       Tegoroczne wakacje w bibliotece upłynęły naszym najmłodszym czytelnikom na podróżowaniu po krajach Europy. Odbyły się cztery spotkania, na których dzieci poznały takie państwa jak: Włochy, Hiszpania, Francja i Grecja.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

Strona 47 z 56Pierwsza   Poprzednia   42  43  44  45  46  [47]  48  49  50  51  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj