(2013-05-20)

    W dniu 15 maja 2013 na inauguracji działalności Ośrodka Badań nad Historiąi Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski w Forum Synagoga dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Włodzimierz Grabowski, przekazał w depozyt na ręce dr Krzysztofa Morty fragmenty komentarzy liturgicznych do tekstów biblijnych .Przekazany depozyt jest bardzo cenny ze względu na fakt pochodzenia książki z ostrowskiej synagogi. Ten fakt stanowi ważny symbol połączenia starej synagogi z Ośrodkiem Badań nad Historia i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski.

 

Zapraszamy do galerii

  

 (2013-05-14)

 

    Mimo deszczowej pogody 25 laureatów konkursu plastycznego ogłoszonego przez Bibliotekę Publiczną, dzielnie stawiło się na majOSTaszkowym festynie, w trakcie którego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. W konkursie wzięły udział przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych z Ostrowa i okolic. Do Biblioteki napłynęło ponad 360 ilustracji. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców konkursu było opublikowanie wyróżnionych prac w książeczce wydanej przez Bibliotekę Publiczną, którą otrzymali wszyscy laureaci. Mali artyści z powagą odebrali nagrody, a ich rodzice nie kryli dumy i wzruszenia.  

Tego dnia Biblioteka Publiczna przygotowała jeszcze jedną atrakcję dla mieszkańców naszego miasta. Przy stoisku Biblioteki można było uczestniczyć w procesie czerpania papieru. Zaproszeni goście z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju uczyli wszystkich chętnych samodzielnie tworzyć piękne kartki. 

 

Protokół z posiedzenia Jury

 

Zapraszamy do galerii

  

(2013-05-07)

    Biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Ostrowie Wielkopolskim w dniu 7 maja 2013 roku po raz ósmy nagrodziła najlepszych czytelników z terenu miasta i powiatu ostrowskiego. Dyplomy, medale oraz wyróżnienia specjalne dla najmłodszej czytelniczki i bibliotekarzy wręczyli: Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Andrzej Leraczyk Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Pożytku Publicznego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Piotr Kuroszczyk Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski oraz Włodzimierz Grabowski Dyrektor Biblioteki Publicznej. 

 

    Spotkanie z najlepszymi czytelnikami uprzyjemnił występ Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Gorzyczanie” oraz Kapela Ludowa „FURMANY”..

 

Wyróżnieni czytelnicy i bibliotekarze

 

Zapraszamy do galerii

  

 (2013-04-25)

    Dzieci z Przedszkola nr 8 (grupa Orzeszki) oraz uczniowie SP nr 4 obejrzeli w bibliotece przedstawienie pt. Czerwony Kapturek w wykonaniu Teatrzyku Duet z Krakowa. Śmiechu było co niemiara, gdyż wilk, mimo groźnego wyglądu okazał się niezwykłą fajtłapą. Mimo niecnych zamiarów wobec Czerwonego Kapturka, dzieci bardzo go polubiły. Przedstawienie miało charakter interaktywny i mali widzowie żywo w nim uczestniczyli. Oprócz walorów artystycznych spektakl miał również wydźwięk edukacyjny, a morał z bajki wypłynął taki, że dzieci dla swojego bezpieczeństwa powinny słuchać dorosłych. Maluchy solennie obiecały być grzeczne i posłuszne.

Teatrzyk Duet był jedną z atrakcji zorganizowanych w bibliotece z okazji kwietniowych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz majowych obchodów Tygodnia Bibliotek.

Zapraszamy do galerii

  

 (2013-04-23)

    W wypełnionej po brzegi Czytelni Biblioteki Głównej, w przypadający 23 kwietnia Dzień Książki, po raz drugi już z czytelnikami ostrowskimi spotkał się Ksiądz Isakowicz - Zaleski,  prezes Fundacji im. Brata Alberta, duszpasterz Ormian oraz autor wielu książek o trudnej tematyce. W ten kwietniowy wieczór nasz gość długo przedstawiał zgromadzonym problemy przemilczanego ludobójstwa Polaków na Kresach. Okazało się, iż nadal jest to temat mało znany i niewyczerpany. Niestety często przemilczany jak również zapomniany

Zapraszamy do galerii

  

 (02-04-2013)
    Kwiecień to szczególnie ważny miesiąc dla książek, ponieważ 2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, natomiast 24 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej bibliotece dużo się działo, gdyż bardzo hucznie obchodziliśmy te święta. Prawie w każdym dniu odwiedzały nas dzieci z ostrowskich przedszkoli i szkół. Odbywały się wycieczki do biblioteki i zajęcia kulturalno-edukacyjne pt. Książki są „fajne”!!! W związku z Rokiem Juliana Tuwima skupiliśmy się na jego twórczości  dla najmłodszych czytelników. Podczas zajęć czytaliśmy Okulary, Lokomotywę i Abecadło.

Do poszczególnych wierszy przygotowane były zagadki i prace plastyczne. Dzieci miały również okazję spróbowania swoich sił podczas zabaw przy tablicy multimedialnej, dzięki której mogły także wysłuchać Lokomotywy w wykonaniu Piotra Fronczewskiego.

 

  

 (2013-04-22)

   Kolejne, dziesiąte już spotkanie, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego poprowadził potomek generała Edmunda Taczanowskiego, pan Antoni Taczanowski, marszałek Konfederacji Brodnickiej szlachty polskiej. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu. Prelegent na przykładzie tradycji rodzinnej ukazał zaangażowanie Wielkopolan, a szczególnie mieszkańców południowej Wielkopolski w walki powstańcze. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta pana Antoniego Taczanowskiego w ostrowskiej Bibliotece.

Zapraszamy do galerii

  

 (2013-04-15)

   W ramach Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w piątek 12 kwietnia 2013 r., Biblioteka Główna gościła łódzkiego poetę Marka Czuku. Marek Czuku jest autorem dziesięciu tomów poetyckich i licznych publikacji na łamach „Twórczości”, „Nowych Książek” oraz „Gościa Niedzielnego”.

Tematem spotkania był wydany w ostrowskim wydawnictwie Republika Ostrowska tomik wierszy „Nietrwała kompozycja”, które zebrała Małgorzata Juda – Mieloch, moderator spotkania. Liczne grono wielbicieli poezji przybyło do nas zarówno z Ostrowa jak  i z okolicznych miast. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy do galerii

  

Strona 49 z 56Pierwsza   Poprzednia   44  45  46  47  48  [49]  50  51  52  53  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj