(18-04-2017)

          Grupa dziewcząt i chłopców ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety odwiedziła w ubiegłym tygodniu Filię nr 2. Młodzież wysłuchała pogadanki na temat historii książki. Dowiedziała się o sposobie przekazywania informacji między ludami pierwotnymi (tzw. „język symboli”), malowidłach naskalnych, które tworzyli mieszkańcy jaskiń (np. w Lascaux w Akwitanii), pierwszych próbach stworzenia alfabetu i sposobie tworzenia wyrazów (pismo węzełkowe). Uczniowie poznali petroglify, hieroglify i piktogramy oraz materiały, które kolejno służyły jako podkład do pisania (papirus, jedwab, pergamin, papier). Następnie młodzież zapoznała się z planszami mówiącymi o kolejnych okresach w dziejach książki rękopiśmiennej, czyli sprzed ery druku oraz epoki książki drukowanej, którą zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi. To właśnie on udoskonalił technikę ruchomej czcionki, co przyspieszyło upowszechnienie literatury. Grupa z ośrodka zwiedziła również czytelnię i wypożyczalnię, gdzie mogła zapoznać się z księgozbiorem filii.

  

 (12-04-2017)

          W miniony piątek w czytelni Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z Romualdem Koperskim - podróżnikiem, pisarzem, przewodnikiem i pionierem samochodowych wypraw po Syberii. Miłośnicy podróżniczych opowieści wysłuchali fascynującej, barwnej i pełnej humoru relacji, której towarzyszył pokaz wyjątkowych fotografii.

Romuald Koperski wielokrotnie przejechał Syberię wzdłuż i wszerz. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Rajdu Samochodowego Kobiet „Yekaterina” na trasie Gdańsk - Sankt Petersburg - Murmańsk oraz czterech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”. W 1998 r. odbył samotny spływ pontonem po największej syberyjskiej rzece - Lenie. W ciągu niespełna 78 dni samotnie przepłynął Atlantyk w łodzi wiosłowej. Za ten wyczyn otrzymał tytuł Podróżnika Roku 1999 i prestiżową nagrodę „Kolosa”.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (07-04-2017)

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w Filii nr 7 i Filii nr 3 gościliśmy Justynę Bednarek, autorkę bestsellerowych opowiadań dla najmłodszych, m.in. „Pięciu sprytnych kun” i „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” - najlepszej książki dziecięcej 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka”. Uczestnikami spotkania i warsztatów plastycznych byli uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek oraz mali pacjenci ostrowskiego szpitala.

       Na wstępie autorka powiedziała kilka słów o swojej najnowszej książce, będącej kontynuacją historii wesołych skarpetek, które ruszają w świat i mają wiele nieprawdopodobnych przygód. Dzieci wysłuchały kilku rozdziałów z nowej publikacji, które przeczytała im sama pisarka. W trakcie obydwóch spotkań Justyna Bednarek opowiadała o tym, jak zaczęła pisać bajki dla małych czytelników, jak wygląda droga książki zanim trafi do ich rąk i kto oprócz autora przyczynia się do jej powstania. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (05-04-2017)

         Tak zatytułowane przedstawienie zostało wystawione z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Filii nr 2. Spektakl przygotowany przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” obejrzeli uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. „W księdze się mieści świat opowieści” to bajka promująca czytelnictwo przeznaczona dla uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej oraz przedszkolaków. „Gry komputerowe, telewizja, Internet, portale społecznościowe - to wszystko staje się coraz ciekawsze i bardzo absorbujące. Może czasem warto jednak przypomnieć sobie o miejscu, które już od dawna kryje skarbnice wiedzy i dostarcza nam wielu wspaniałych przygód. Tam, na olbrzymich regałach, spoczywają tysiące zapisanych kart, bajecznych opowieści i barwnych okładek. Mowa oczywiście o bibliotece. Może warto zatrzymać się na chwilę, otworzyć książkę i … przenieść się do miejsca prawdziwie magicznego” - czytamy w opisie spektaklu. Bohaterem przedstawienia jest króliczek, który twierdzi, że nie lubi czytać i nikt nie jest w stanie przekonać go, że warto chodzić do biblioteki. Jednak znaleziona w lesie Magiczna Księga zabiera go do świata, którego jeszcze nie znał. Wkrótce zaczyna się w nim rodzić pasja czytania, która sprawi, że również widzowie wezmą udział we wszystkich niesamowitych przygodach. „Nie pozwólmy umrzeć zapomnianym opowieściom i niech książek czytanie z nami zostanie!”

zapraszamy do galerii

  

 (03-04-2017)

         Uczestnicy rajdu bibliotecznego pod hasłem „Co wiemy o Ignacym Łukasiewiczu?” zawitali do Filii nr 7. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9, działający w kole informatyczno-przyrodniczym, wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, wysłuchali fragmentów powieści „Być jak Ignacy” autorstwa Romualda Pawlaka i obejrzeli krótki film poświęcony wybitnemu wynalazcy. Dla rajdowiczów przygotowano też wystawę książek  o tematyce przyrodniczej. Wędrując przez nasze miasto, uczniowie obserwowali zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. Przeprowadzali sondę uliczną, zadając przechodniom pytanie: „Kim był Ignacy Łukasiewicz?”. Dłuższy przystanek zrobili właśnie w Filii nr 7 Dla Dzieci i Młodzieży. Choć podczas spaceru towarzyszył im deszcz, to nie zniechęciło ich to do dalszej wędrówki. Na koniec dopytywali się o kolejną wyprawę.

zapraszamy do galerii

  

 

UWAGA

Od 3 marca zmianie ulegają godziny otwarcia Filii nr 6
sprawdź  - godziny otwarcia

 

  

 (31-03-2017)

          Piękno Doliny Baryczy na fotografiach, bogate wrażenia estetyczne, kojące odgłosy natury i nastrojowa muzyka - tego wszystkiego można było doświadczyć podczas kolejnej odsłony „Ostrowskich Spotkań z Przyrodą”. Swoje niezwykłe zdjęcia, ilustrowane podkładem muzycznym i śpiewem ptaków, zaprezentował współzałożyciel WTPK, wielki pasjonat i fotografik przyrody -  Łukasz Wróbel. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (24-03-2017)

         „Miasto Ostrów i Dobra Przygodzickie w aktach i dokumentach od XV do końca XVIII wieku.” -  to tytuł najnowszego dzieła historyka i regionalisty z Przygodzic – Wacława Kieremkampta. Książka została wydana przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i stanowi część serii wydawniczej - „Materiały Źródłowe do Dziejów Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego”. Promocja publikacji odbyła się 21 marca w Bibliotece Głównej.

To już czwarty z kolei zbiór dokumentów związanych z historią Ostrowa i Dóbr Przygodzickich opracowany przez tego autora. Znajdziemy w nim dokumenty królewskie, biskupie, akty normatywne i polecenia właściciela dóbr, inwentarze oraz dokumenty sądowo-administracyjne. Zaprezentowane w zbiorze źródłowe dokumenty i akta są bardzo zróżnicowane - zarówno co do treści - jak i co do charakteru. Ułożone są chronologicznie - zgodnie z datą ich powstania.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

Strona 9 z 48Pierwsza   Poprzednia   4  5  6  7  8  [9]  10  11  12  13  Następna   Ostatnia   

  Szukaj
E-mail:
Powiadamiaj
 
 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj