GŁOŚNE CZYTANIE  W FILII NR 3 W SZPITALU
2 wrz 2019

GŁOŚNE CZYTANIE W FILII NR 3 W SZPITALU

Biblioteka w szpitalu od lat bierze udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i propaguje hasło: ”Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie codziennie”. W czasie wakacji Filia nr 3 pragnąc umilić dzieciom pobyt w szpitalu organizowała głośne czytanie. Ważnym celem jest także wpajanie małym czytelnikom miłości do książek i kształtowanie nawyku czytania.

Bibliotekarka zachęcała do głośnego czytania także rodziców przebywających z chorymi dziećmi, ponieważ umacnia to więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Głośne czytanie choć na chwilę pozwala zapomnieć o chorobie i szpitalnej rzeczywistości. Już małym dzieciom powinniśmy czytać, ponieważ  sam głos mamy działa na dziecko uspokajająco.

Podczas wakacji chorym dzieciom przebywającym w szpitalu na oddziale chirurgii dziecięcej i pediatrii głośno czytali rodzice i opiekunowie dzieci. W każdą środę oprócz rodziców czytali także uczeń Zespołu Szkół Salezjanek Marek Zasępa, pani Maria Stefaniak oraz bibliotekarka Iwona Kopecka. Do głośnego czytania wybierano wiersze i opowiadania o treści wesołej i optymistycznej.

Czytano m.in. wiersze klasyków polskich Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej oraz opowiadania o Martynce, o przygodach Mikołajka i  Franklina. Dużym powodzeniem cieszyły się także książki z zagadkami dla dzieci  Na pamiątkę udziału w głośnym czytaniu dzieci otrzymały kolorowankę i kartę z Franklinem oraz książeczkę z akcji „Zaczytani”. Bezpośrednio do łóżek chorych dzieci były dostarczane książki, które można było także wypożyczyć.

Głośne czytanie sprawiało przede wszystkim przyjemność i radość małym pacjentom szpitala oraz wywołało uśmiech na twarzach dzieci.