OSTRÓW WIELKOPOLSKI. ZARYS DZIEJÓW SAMORZĄDU MIASTA

Wydanie: I
ISBN: 978-83-61530-20-6
Ostrów Wielkopolski 2010.

Pasjonatów „politycznych” dziejów naszego miasta zainteresuje z pewnością publikacja z 2010 r., zatytułowana Ostrów Wielkopolski. Zarys dziejów samorządu miasta autorstwa A. Franc i M. Kowalczyka. Autorzy ukazują w niej historię ostrowskiego samorządu od XIV w. po współczesność (do 2010 r.), włączając w jego dzieje również takie momenty z przeszłości Ostrowa, kiedy to samorząd polski w Ostrowie nie istniał. Do tych momentów należy utrata przez miasto praw miejskich wskutek zniszczeń spowodowanych przez wojnę północną, podczas okupacji hitlerowskiej oraz w pierwszych latach Polski Ludowej (1945-1950). W książce tej ukazana jest także walka o polską tożsamość ostrowskiego samorządu pod zaborem pruskim oraz postać pierwszego burmistrza miasta po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, S. Rowińskiego. Dalsza część książki dotyczy projektów, reform, nagród, modernizacji, inwestycji miejskich oraz współpracy Ostrowa z miastami partnerskimi: Nordhausen, Delitzsch, Lecce i Brantford. Przedstawione są również wizyty prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrowie. Książkę wieńczą biogramy honorowych obywateli i ludzi zasłużonych dla naszego miasta tudzież przedstawicieli zarządu, władz i radnych Ostrowa, urzędujących w latach 1990-2010.