Dzieje ostrowskiego bibliotekarstwa

Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim  jest spadkobierczynią  lokalnych bibliotekarskich tradycji  -Bibliotek Patriarchatu, Towarzystw Przemysłowych, Towarzystwa Czytelni Ludowych i Związku Czytelni Ludowych .

Stefan Rowiński inicjator działań patriotycznych został patronem Biblioteki ostrowskiej ze względu na ogromne zasługi dla polskości podczas zaborów. W latach 1898-1900 pełnił funkcję prezesa ostrowskiego Towarzystwa Tomasza Zana. Prowadził polską księgarnię w  Ostrowie. Przyczynił się do powstania Związku Księgarzy Polskich na Rzeszę Niemiecką. Był wydawcą "Gazety Ostrowskiej". Z jego inicjatywy powstał w 1904 roku Komitet Czytelni Ludowych, a w 1907 założył  "Bibliotekę zjednoczonych Towarzystw polskich w Ostrowie". Biblioteka ta umożliwiła szeroki dostęp do książki. Po uzyskaniu niepodległości został pierwszym burmistrzem w Ostrowie. Przyjęcie Stefana Rowińskiego za patrona Biblioteki Publicznej jedenastego listopada 2002 roku sprawia, iż  jesteśmy kontynuatorami tradycji bibliotekarskich rozpoczętych przez niego. Uważamy rok 1907 za początek bibliotekarstwa publicznego w Ostrowie.