NPRC - Filia nr 1

 

Filia nr 1 w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 11
 im. Mirosława Ferića w Ostrowie Wielkopolskim

 

Spotkanie teatralne

„Rozbójnik Rumcajs” to teatralne przedstawienie, które odbyło się  17 grudnia w Filii Nr 1.

Zaproszeni goście, to dzieci  z  przedszkola  nr 14 „Maluszek”, które miały możliwość zapoznać się  Rumcajsem.  Spektakl  opowiadał o przygodach słynnego rozbójnika Rumcajsa i jego rodziny, żony Hanki  i syna Cypiska. Sceny pełne humoru  i żywy udział dzieci dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Przedstawienie zaprezentował Teatr „Duet” z Krakowa. 

  

 


      W ramach  Narodowego programu rozwoju czytelnictwa, biblioteka przeprowadziła  mini konkursy literackie. Konkursy dla dzieci, to znakomita  forma promowanie wiedzy poprzez zabawę.  Mini konkursy dotyczą wiedzy o bajkach, wierszach, świecie przyrody czy zwierząt.

Uczestnikami konkursów są dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, którzy chętnie biorą w nich udział. Uczniowie zapisują na kartce prawidłowo odgadnięte pytania, sporządzone w formie testu lub krzyżówki. W wyniku losowania prawidłowych odpowiedzi, wyłonieni zostają laureaci konkursu, na których czeka nagroda książkowa. Przeprowadzone konkursy to: „Jesienna zabawa literacka,” „Baśnie znane i lubiane” czy „Świąteczne zwyczaje”.

  

 


      Dnia 9 grudnia w ramach Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa, Filia nr 1 przeprowadziła głośne czytanie.

Tym razem odbyło się ono w Szkole Podstawowej Nr 11. Uczestnikami czytania były dzieci najmłodsze z klasy 1. Przeczytano piękną  baśń H.Ch. Andersena pt „Królowa Śniegu „zapoznając dzieci z pojęciami dobra i zła. Spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze. Wprowadziło małego czytelnika w świat  baśni zachęcając do samodzielnego czytania. 

 
  

 


25 Listopada  Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji  Światowego Dnia Pluszowego Misia Filia nr 1 zorganizowała konkurs plastyczny pt. „ Bajkowy Miś”. Podsumowanie konkursu odbyło się 5 grudnia. W konkursie plastycznym brały udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, w grupie wiekowej od kl. 0-IV Dzieci pokazały, jak wiele mają pomysłów, aby przedstawić swojego ulubieńca. Prace były wykonane różnymi technikami plastycznymi.

W konkursie wzięło udział 30 osób. Rysunki zostały wyeksponowane w bibliotece, które stanowiły piękną dekorację. Konkursowi towarzyszyła również wystawa książek o misiach jak również  ulubionych pluszowych zabawek .

    Laureaci konkursu plastycznego :
         Eliza Lizakowska
        Aleksandra  Grajaszek
        Julia Kowal

  

 


       W dniu 27 listopada, odbyła się lekcja biblioteczna w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W lekcji, uczestniczyły  dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 - kl.3.

Na lekcji , zostały omówione zasady korzystania z biblioteki, sposób zapisu do biblioteki, podział literatury. W ramach głośnego czytania dzieci  same czytały książkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt. : „O wartościach czyli rady nie od parady „. Mogły się dowiedzieć o wartościach jakimi się posługujemy w życiu :  sprawiedliwość, odwaga, przyjaźń, wolność, uczciwość. Na zakończenie lekcji uczestnicy odgadywali zagadki dotyczące literatury dziecięcej i oglądali książki zgodnie z swoimi zainteresowaniami.

   

 


       Dnia 26 listopada w Fili nr 1 odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Stanecką, autorką książek dla dzieci, a zwłaszcza popularnej serii o małej dziewczynce Basi. W spotkaniu tym  wzięły udział dzieci z  kl. II szkoły Podstawowej nr 11. Zofia Stanecka opowiadała i rysowała dzieciom  w jaki sposób tworzy się książkę .Przeczytała też fragment najnowszej książki.    Wcieliła się również w postać swojej małej bohaterki Basi  za pomocą  papierowych postaci.

Uczniowie mieli również możliwość pobawić się w ilustratora. Z różnych kształtów geometrycznych tworzyli swoje  własne  rysunki. Na zakończenie wizyty dzieci zadawały pytania autorce, oraz mogły zdobyć autograf  z dedykacją. Spotkanie  upłynęło w miłej i radosnej atmosferze.

  

W tym samym dniu , w ramach głośnego czytania w Bibliotece szkolnej – Szkoły Podstawowej nr 11, odbyło się czytanie książki Zofii Staneckiej pt. „ Basia i mama w pracy”. W szkolnej bibliotece głośne czytanie przeprowadził  Pan bibliotekarz, który w ten sposób zapoznał dzieci z popularną serią książek o małej bohaterce Basi.  

W spotkaniu wzięły udział dzieci z klasy II  tej szkoły . Akcja głośnego czytania w bibliotece ma na celu zainteresowanie dzieci książką, zapoznanie z literaturą dziecięcą, kształtuje również nawyk czytania przez całe życie.

 
  

 


     Dnia 20 listopada, w Filii Nr 1 odbyła się lekcja biblioteczna pt.” Literatura popularnonaukowa „ w ramach akcji Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W lekcji uczestniczyły dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej Nr 11 .Uczniowie zapoznali się z literaturą popularnonaukową, jej podziałem i układem w bibliotece. Z uwagą oglądały prezentację multimedialną omawiającą tą literaturę. Realizowały zadanie, polegające na porównaniu literatury pięknej i literatury popularnonaukowej. Kolorowe i bogato ilustrowane książki wzbudziły ich ciekawość i z chętnie je oglądały. Zajęcia były dla dzieci okazją do rozbudzenia ich zainteresowań i realizowania hobby.

  

 


      W listopadzie Filia nr 1 zorganizowała wystawę książek zakupionych w ramach programu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Wystawa pokazuje książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży z różnych dziedzin wiedzy. Są to książki bogato ilustrowane, które pozwalają na rozwijanie zdolności poznawczych, kształtują postawę badawczą młodych osób. Uczestnikami wystawy byli uczniowie ze Szkoły Nr 11, którzy chętnie oglądali i później je wypożyczali by dokładnie się  z nimi zapoznać.

  

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62  737 47 00, e-mail: info@biblioteka-ostrow.pl
Numer konta: 10 1090 1160 0000 0001 4985 0075
Nasza biblioteka pełni funkcję bilioteki powiatowej.
 

BIP
123movies