Spotkania Literackie w Bibliotece

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII KARYKATUR

SZYMON WASIELAK
Rocznik 1971. Urodzony w Ostrowie Wielkopolskim. 
Dzieciństwo i młodość spędził na Podhalu.
Ukończył zakopiańskie liceum plastyczne im. Antoniego Kenara w klasie lutniczej (budowa instrumentów strunowych i smyczkowych), za pracę dyplomową - wiolonczelę - otrzymał wyróżnienie. 
Na początku lat 90-tych przeniósł się do Warszawy, tam zajmował się konserwacją antyków, m.in. zbudował od podstaw kopię XVIII-wiecznej sekretery.  W 1994 roku rozpoczął studia w Instytucie Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (filii UAM Poznań). Dyplom obronił w pracowni rzeźby prof. Andrzeja Jocza. 
Na co dzień zajmuje się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem graficznym, a także reklamą.
Ulubionym jego tematem jest portret, karykatura i rysunek satyryczny. Swoje prace publikował w prasie, m.in. w: Gazecie Ostrowskiej, Panoramie Wielkopolskiej, Newsweek-u, NIE. 
Jest dwukrotnym laureatem konkursu na rysunek miesiąca organizowanym przez warszawskie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.
Jest autorem portretu byłego prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka. Zaprojektował i wykonał płaskorzeźbę, na podstawie której wykonano odlew tablicy pamiątkowej poświęconej Israelowi Meirowi i Aronowi Freimannom. Tablica znajduje się przy Lapidarium na pl. 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim.
Bierze udział w cyklu - biennale "Jacy Jesteśmy" - wystawach zbiorowych środowiska plastycznego Ostrowa Wielkopolskiego, a także "Alternatywy" w Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. 
Uczestniczył w projekcie "ROK OSTROWSKIEJ LITERATURY 2017-2018" jako autor portretów literatów ostrowskich.
W lipcu 2017 roku ze swoim cyklem portretów "Mistrzowskie profile" sentymentalnie powrócił na Podhale. Na 43 "Poroniańskim Lecie" w Poroninie przedstawiał portrety nieżyjących już mistrzów - górali, ludzi kultury i sztuki. 
Tego samego roku w grudniu prezentował w ostrowskiej Galerii Sztuki Współczesnej rozszerzony cykl "Mistrzowskie profile" przedstawiając w nim portrety ujęte najczęściej z profilu lub półprofilu nieżyjących już "mistrzów" szeroko pojętej kultury.
W listopadzie 2018 roku, na stulecie niepodległości w ostrowskim I Liceum Ogólnokształcącym odsłonięto tablicę pamiątkową jego autorstwa z popiersiem Józefa Piłsudskiego. 

Szymon Wasielak na co dzień uczy plastyki w ostrowskim Młodzieżowym Domu Kultury, także prowadzi pracownię artystyczną Simart.

Od 2015 roku rysuje dla Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim cykl portreto-karykatur bohaterów spotkań autorskich. Prezntowana wystawa pokazuje wirtualnie większość tych prac. Zapraszamy do oglądania.
 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy PolskichMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

rolex replica streaks large substances.